Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/27/27/31/2005AW
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/27/27/31/2005AW
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
samochód osobowy
towar używany


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży używanego samochodu osobowego przysługuje zwolnienie z podatku VAT (art. 43 ust. 2 pkt 2)?


Na podstawie art. 14a par. 1, 2 i 4, art. 216, art. 217, art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60). Po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.02.2005r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego podzielam pogląd wyrażony we wniosku.

W dniu 18.02.2005r wpłyneło do tut. Organu pismo podatnika z dnia 16.02.2005r., uzupełnione pismem z dnia 30.03.2005r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozważa możliwość sprzedaży samochodu osobowego zakupionego przez Stronę dla potrzeb przedsiębiorstwa w grudniu 1990r. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego pojazdu.

W powyższej sprawie Strona przedstawia następujące stanowisko:Sprzedaż samochodu jest zwolniona z podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o VAT zwolnieniu od podatku podlega dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane do celów zwolnienia od podatku rozumie się budynki budwle i ich części- jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, mineło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres użytkowania przez podatnika dokonujacego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.(art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy o VAT).

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę spółka:

nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodu,

użytkowała przedmiotowy samochów w okresie dłuższym niz pół roku.

W związku z powyższym Strona ma prawo do zastosowania zwolnienia przy przedmiotowej dostawie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Ponadto zgodnie z art. 14b par. 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj