Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDI/005-11/415/11/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/005-11/415/11/05
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
odsetki za zwłokę


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zaliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów podlegających opodatkowaniu wartości należnych odsetek za zwłokę od zobowiązań po przedawnieniu się roszczeń o odsetki.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą i dokonuje rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych na podstawie ksiąg rachunkowych. W związku z nieterminowym uregulowaniem zobowiązań za 2000 i 2001 rok naliczone zostały przez kontrahentów odsetki za zwłokę, które nie zostały przez podatnika zapłacone. W związku z powyższym podatnik pyta czy istnieje obowiązek zaliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów podlegających opodatkowaniu wartości należnych odsetek za zwłokę od zobowiązań po przedawnieniu się roszczeń o odsetki. Jego zdaniem , skoro należności te nie podlegały zarachowaniu do kosztów uzyskania przychodów nie podlegają również zaliczeniu do przychodów podlegających opodatkowaniu nawet w sytuacji ich umorzenia. Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego stwierdzono co następuje: Odsetki rozumiane są jako wynagrodzenie za korzystanie z obcego kapitału, są świadczeniem ubocznym w stosunku do świadczenia głównego , będącego przedmiotem zobowiązania między stronami. Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wyraźnie rozróżnia same zobowiązanie od odsetek od zobowiązań. W myśl 14 ust.3 pkt 2 ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek. Z kolei na podstawie art.23 ust.1 pkt 32 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań , w tym również od pożyczek (kredytów). Z powyższych regulacji wynika, iż u osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą , zarówno przychód z tytułu odsetek od zobowiązań, w tym kredytów, pożyczek, powstaje u wierzyciela tylko w razie otrzymania odsetek, a za koszty przychodu u dłużnika uznaje się tylko odsetki faktycznie zapłacone. Skoro nie jest możliwe uwzględnienie w kosztach zarachowanych (należnych) odsetek, brak zarówno prawnego , jak i logicznego uzasadnienia dla uznania za przychód przedawnionych lub umorzonych odsetek.Wobec powyższego stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu uznano za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj