Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-522/12-5/TS
z 22 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacja podatkowa: Czy transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przeprowadzona na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona (Wnioskodawczyni) a obdarowanym mąż, będzie wymagała sporządzenia wykazu składników, o których mowa w art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) ?
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-522/12-5/TS
Data
2012.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
składnik majątkowy
spółka jawna
udział
wspólnik
wykazy
wystapienie ze spółki


Istota interpretacji
Czy transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przeprowadzona na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona (Wnioskodawczyni) a obdarowanym mąż, będzie wymagała sporządzenia wykazu składników, o których mowa w art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) ?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2012 r. (data wpływu 10 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych sporządzenia wykazu składników majątku w związku z przekazaniem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w formie darowizny – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749). Pismem z dnia 3 października 2012 r., Nr IPTPB2/415-522/12-2/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 3 października 2012 r., skutecznie doręczono w dniu 8 października 2012 r., natomiast w dniu 15 października 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie (data nadania 11 października 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki jawnej pod firmą (zwana dalej Spółką). Spółka została zawiązana w celu prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej i do grona jej wspólników należą dwie osoby fizyczne. Jako wkład do Spółki wspólnicy zobowiązali się wnieść spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Wkłady te zostały przez wspólników wniesione.

Zgodnie z treścią § 8 umowy Spółki, ogół praw i obowiązków wspólnika może być przeniesiony na inną osobę po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich wspólników. Ponadto, § 9 umowy Spółki stanowi, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku. Zgodnie z art. 10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., zwanej dalej Kodeksem Spółek Handlowych), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ponadto, zgodnie z art. 10 § 2 Kodeksu Spółek Handlowych, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Art. 10 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych ponadto stanowi, że w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawczyni zamierza w trybie powyżej przywołanych przepisów art. 10 Kodeksu spółek handlowych oraz zgodnie z treścią § 8 umowy Spółki, przenieść ogół przysługujących Jej praw i obowiązków wspólnika Spółki jawnej na inną osobę fizyczną – tj. na swojego męża, który obecnie nie jest wspólnikiem Spółki. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, która miałaby polegać na obrocie udziałami (akcjami). Ponadto, Wnioskodawczyni jako wspólnik przenoszący ogół praw i obowiązków wybrała opodatkowanie dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki jawnej miałoby nastąpić na podstawie umowy darowizny. Umowa darowizny zostałaby zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z dyspozycją art. 890 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm., określanej dalej jako KC), przewidującym, iż oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Umowa darowizny będzie wskazywać, iż przedmiot umowy (ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej) zostaje przeniesiony z dniem wskazanym w umowie na inną osobę. Zatem od dnia, w którym ogół tych praw i obowiązków zostanie przeniesiony na męża Wnioskodawczyni, będzie on zamiast Wnioskodawczyni występować jako wspólnik Spółki jawnej i także od tego dnia będzie miał jako wspólnik prawo do żądania podziału zysku oraz wypłaty przypadającej na tego wspólnika części tego zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie od dnia przeniesienia ogółu tych praw i obowiązków na niego. Tym samym, w dniu wskazanym w umowie, który będzie przypadał na pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego nastąpi zmiana w składzie osobowym wspólników Spółki (przeniesienie ogółu praw i obowiązków Wnioskodawczyni).

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości, umowa darowizny będzie precyzować, że prawo do żądania podziału i wypłaty zysku wypracowanego za okres do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego przeniesienie ogółu praw i obowiązków Wnioskodawczyni przysługuje dotychczasowemu wspólnikowi Spółki, zaś od dnia wskazanego w umowie darowizny, prawo do żądania podziału i wypłaty zysku wypracowanego od tego dnia przysługiwać będzie nowemu wspólnikowi. Ponadto, należy zaznaczyć, że z ogółem praw i obowiązków wspólnika Spółki jawnej, który ma stanowić przedmiot darowizny, nie będą wiązały się żadne zobowiązania cywilnoprawne, które obciążałyby wspólnika (jako, że w szczególności wkłady zostały przez dotychczasowego wspólnika wniesione do Spółki). Ogół praw i obowiązków wspólnika Spółki jawnej mający stanowić przedmiot umowy darowizny, nie będzie również obciążony prawami osób trzecich.

Wnioskodawczyni wskazuje, że celem uaktualnienia firmy Spółki jawnej, wspólnicy Spółki jawnej w nowym składzie w formie pisemnej dokonają zmiany firmy w umowie Spółki (zmieniając odpowiednio inicjały wspólników Spółki uwzględnione w firmie Spółki).

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do Organu w dniu 15 października 2012 r.,

Wnioskodawczyni podała, że Spółka jawna, której jest wspólnikiem, prowadzi obecnie i będzie prowadzić w dalszym ciągu księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2009 r., nr 152, poz. 1223 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przeprowadzone na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona a obdarowanym mąż, będzie rodziło obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) ...
  2. Czy przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.), przeprowadzone na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona a obdarowanym mąż, rodzi obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r., Nr 93 poz. 768 ze zm.) i czy w przypadku takiej czynności przeprowadzonej na podstawie aktu notarialnego niejako automatycznie dojdzie do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...
  3. Czy transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.), przeprowadzona na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona a obdarowanym mąż, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2004 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.) ...
  4. Czy transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przeprowadzona na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona (Wnioskodawczyni) a obdarowanym mąż, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bez względu na to, czy w stosunku do danej transakcji strony skorzystałyby ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn w trybie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2004 r., nr 177, poz. 1054 ze zm.), czy też nie ...
  5. Czy transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przeprowadzona na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona (Wnioskodawczyni) a obdarowanym mąż, będzie wymagała sporządzenia wykazu składników, o których mowa w art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) ...
  6. Czy w związku z przeniesieniem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.), obowiązek wpłaty zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc poprzedzający przeniesienie ogółu praw i obowiązków będzie spoczywał na wspólniku przenoszącym ogół praw i obowiązków, czy też na wspólniku nabywającym ogół praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika spółki jawnej ...

W uzupełnieniu wniosku pismem z dnia 11 października 2012 r (data wpływu 15 października 2012 r.), Wnioskodawczyni doprecyzowuje pytanie nr 4 w następujący sposób:

Czy transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.), przeprowadzona na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego, gdzie darczyńcą jest żona a obdarowanym mąż, biorąc pod uwagę treść art. 2 ust, 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) będzie stanowiła dla Wnioskodawczym źródło przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 5 wniosku. W pozostałym zakresie wniosku zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, (odnośnie pytania nr 5), zgodnie z art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. zwana dalej ustawą o PIT) w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki.

W związku z powyższym, sporządzenie wykazu składników majątku jest obowiązkowe w dwóch przypadkach:

  1. gdy następuje likwidacja działalności gospodarczej, również prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną,
  2. gdy dochodzi do wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm., zwanej dalej Kodeksem spółek handlowych), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ponadto, zgodnie z art. 10 § 2 Kodeksu spółek handlowych, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych ponadto stanowi, że w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.

Powyżej przedstawione przepisy dotyczą przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej. Ustawodawca nie zakazuje przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej w ramach umowy darowizny.

Odrębną instytucją od przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej jest instytucja wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika, która prowadzić może do rozwiązania spółki zgodnie z art. 58 pkt 5 Kodeksu spółek handlowych (chyba że w trybie art. 64 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka będzie trwać nadal).

Wypowiedzenie umowy spółki osobowej przez wspólnika tej spółki jest traktowane jako wystąpienie tego wspólnika ze spółki, a wobec tego aktualizuje się obowiązek rozliczenia z takim występującym wspólnikiem. Takie rozliczenie, co do zasady następuje w trybie art. 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

W ocenie Wnioskodawczyni, zasady przewidziane w art. 65 Kodeksu spółek handlowych nie mają zastosowania w sytuacji, gdy dochodzi do przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w trybie art. 10 Kodeksu spółek handlowych. Art. 10 Kodeksu spółek handlowych umożliwia bowiem dokonanie takiej zmiany składu osobowego spółki, która powoduje, że nie jest wcale konieczne dokonanie rozliczeń pomiędzy spółką a wspólnikiem, który przenosi ogół swoich praw i obowiązków na inny podmiot.

Wnioskodawczyni podkreśla, że „ do modelowego zespołu praw i obowiązków majątkowych wspólników handlowych spółek osobowych należy zaliczyć: obowiązek (ciężar) udziału w stratach powstałych w majątku spółki w czasie jej istnienia (art. 51, 123 § 3 Kodeksu spółek handlowych), prawo żądania podziału zysku oraz wypłaty przypadającej na wspólnika części tego zysku (art. 52, art. 123 § 1-2, art. 147 Kodeksu spółek handlowych), prawo do odsetek od udziału kapitałowego (art. 53 Kodeksu spółek handlowych), prawo do wypłaty określonej sumy pieniężnej z tytułu udziału w majątku spółki w razie ustąpienia wspólnika ze spółki (art. 65 Kodeksu spółek handlowych), prawo do wypłaty określonej sumy pieniężnej z tytułu udziału w majątku spółki w razie rozwiązania spółki i jej likwidacji (art. 82 § 2 Kodeksu spółek handlowych), prawo do zwrotu rzeczy wniesionych tytułem wkładu do spółki tylko do używania (art. 82 § 3 Kodeksu spółek handlowych), prawo do przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika (jeżeli umowa spółki tak stanowi - art. 10, 122 Kodeksu spółek handlowych)” (zob. G. Kozieł, Przeniesienie praw i obowiązków wspólników w handlowych spółkach osobowych. Uwagi na gruncie regulacji art. 10 Kodeksu spółek handlowych, Zakamycze 2006, LEX).

W związku z powyższym, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym prawo do żądania w przypadku występowania ze Spółki rozliczenia się ze Spółką w trybie art. 65 Kodeksu Spółek Handlowych przejdzie na nabywcę ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej – i podmiot, na który zostanie przeniesiony ogół tych praw i obowiązków będzie mógł skorzystać z rozliczenia w ramach art. 65 Kodeksu spółek handlowych w sytuacji gdyby wypowiedział umowę spółki jawnej.

Warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w trybie art. 10 Kodeksu spółek handlowych będą, co do zasady podlegały uzgodnieniom wyłącznie pomiędzy wspólnikiem, który chce się pozbyć ogółu swoich praw i obowiązków a podmiotem, który będzie chciał ten ogół praw i obowiązków nabyć (oczywiście, o ile umowa spółki dopuszcza możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika i zostaną spełnione przesłanki z art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

W ocenie Wnioskodawczyni, nie ma żadnych powodów ani uzasadnienia prawnego ku temu, żeby wykaz składników majątku z art. 24 ust 3a ustawy o PIT obowiązkowo sporządzać w innych sytuacjach aniżeli:

  1. likwidacja działalności gospodarczej, również prowadzonej w formie spółki niebędącej osoba prawną,
  2. wystąpienie wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną.

Zarówno w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków w ramach art. 10 Kodeksu spółek handlowych. Jak i w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki w drodze wypowiedzenia umowy spółki mamy do czynienia z pewnego rodzaju wystąpieniem wspólnika ze spółki, jednak skutek tych czynności jest zupełnie odmienny. W pierwszym przypadku następuje właściwie tylko zamiana (podstawienie podmiotowe) wspólników, zaś w drugim przypadku spółka ulega rozwiązaniu (względnie liczba wspólników ulega zmniejszeniu).

W związku z powyższym należy stwierdzić, ze wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej nie jest czynnością tożsamą ani nawet podobną do przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika tej spółki na inny podmiot dokonaną w ramach art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawczyni podkreśla, że ma zamiar wystąpić ze spółki nie na skutek wypowiedzenia umowy spółki, ale w wyniku przeniesienia ogółu praw i obowiązków, które nastąpi na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona (Wnioskodawczyni) a obdarowanym mąż. W związku z tym, w ocenie Wnioskodawczyni w tej sytuacji nie wystąpi obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym względzie zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r. (IPPB1/4l5-307/11-2/JC).

Ponadto, w tej sytuacji wskazuje także na treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który stanowi, że przepisów ustawy o PIT w ogóle nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn, zaś w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej przeprowadzone na podstawie umowy darowizny, będzie właśnie podlegało przepisom o podatku od spadków i darowizn, a nie przepisom ustawy o PIT.

W związku z powyższym, obowiązek sporządzenia wykazu składników, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o PIT nie będzie obejmował czynności przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej w ramach art. 10 Kodeksu spółek handlowych przeprowadzonej na podstawie umowy darowizny, gdzie darczyńcą jest żona (Wnioskodawczyni) a obdarowanym mąż.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Analizując skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, przez Wnioskodawczynię, należy mieć na uwadze, że z dniem 1 stycznia 2011 r. znowelizowana została ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany dokonane zostały ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 ze zm.).

W związku z tym, że we wniosku wskazano, iż dotyczy on zdarzenia przyszłego, rozpatrując wniosek należy dokonać interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2012 r. poz. 361 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.

Ponadto wskazać należy, iż nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uchylony został art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Dodany natomiast został - przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy zmieniającej - przepis art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego, iż w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza w trybie powyżej przywołanych przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz zgodnie z treścią umowy spółki, przenieść ogół przysługujących Jej praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na męża w drodze umowy darowizny.

W myśl art. 24 ust. 1 ww. ustawy, u podatników którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie natomiast do art. 26 ust. 1 pkt 1 Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (t. j. Dz. U. 2002 r. Nr 76 poz. 694), jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację, aktywów pieniężnych (z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych), papierów wartościowych w postaci materialnej, rzeczowych składników aktywów obrotowych, środków trwałych oraz nieruchomości zaliczonych do inwestycji, z zastrzeżeniem pkt 3, a także maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie - drogą spisu ich ilości z natury, wyceny tych ilości, porównania wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic.

Reasumując wskazać jednak należy, że zgodnie z powołanym art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawczyni obowiązana jest sporządzić wykaz składników majątku na dzień wystąpienia wspólnika (Wnioskodawczyni) z ww. spółki jawnej.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że stanowiska w niej zawarte dotyczą indywidualnych spraw i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację, gdyż nie stanowią przepisów prawa materialnego.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, iż interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) - niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawczyni, nie wywołuje skutków prawnych dla Jej męża.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj