Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
USIII/443-7/2/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443-7/2/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
rachunek bankowy
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Czy możliwa jest cesja wierzytelności na zabezpieczenie spłaty kwoty kredytu, wynikająca z faktu zwrotu podatku VAT na rzecz banku finansującego inwestycję ?


Spółka przedstawiła następujący problem, dotyczący przyszłości jej funkcjonowania. W związku z realizacją inwestycji, środki na jej sfinansowanie będą pochodziły m.in. z kredytku bankowego. Bank oczekuje zwrotu podatku VAT w terminie dokonania zwrotu przez Urząd Skarbowy. Zabezpieczeniem spłaty kwoty kredytu na pokrycie VAT ma być cesja wierzytelności wynikająca z faktu zwrotu podatku. Warunkiem przyjęcia cesji, na zabezpieczenie kredytu, przez Bank finansujący jest potwierdzenie cesji przez organ zobowiązany do jego spełnienia.
Spółka skorygowała przedstawiony powyżej problem, ograniczając go do następującego stwierdzenia: w przypadku braku możliwości przyjęcia przez Urząd Skarbowy cesji wierzytelności na rzecz banku kredytującego finansowanie podatku od towarów i usług, rozwiązaniem pośrednim dla zabezpieczenia udzielonego kredytu na finansowanie podatku VAT jest przyjęcie wskazanego konta do dokonywania zwrotu nadwyżki podatku VAT przez Urząd Skarbowy, na zmianę którego zgodę wyrazić musi również bank finansujący.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku stwierdza, iż w przepisach prawa podatkowego, a konkretnie w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wskazano jednoznaczny tryb postępowania dla organu podatkowego przy dokonywaniu zwrotu nadwyżki podatku VAT. Z przepisu tego wynika, iż zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika, w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku podziela pogląd Spółki w części odnoszącej się do przepisów prawa podatkowego, a dotyczący sposobu przekazywania przez Urząd nadwyżki podatku VAT.

Tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj