Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.III-443/7/05, (1025_POS_9_11_16)
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/7/05, (1025_POS_9_11_16)
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
komis
marża
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
towar używany


Pytanie podatnika
Prośba o wskazanie właściwej interpretacji przepisów w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług od 01-01-2005 r. w sytuacji gdy podatnik rozlicza się stosując szczególną procedurę opodatkowania na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).


W dniu 17.02.2005 r. wpłynął do Naczelnika tutejszego Urzędu wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).

Przedmiot żądania stanowi prośba o wskazanie właściwej interpretacji przepisów w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług od 01.01.2005 r. w sytuacji gdy rozlicza się Pan stosując szczególną procedurę opodatkowania na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W zapytaniu wyjaśnia Pan, że powyższe zakupy dotyczą usług księgowych, paliwa do samochodów ciężarowych, opłat za przejazd autostradami, ogłoszeń prasowych itp. Zwraca się Pan również z zapytaniem czy może Pan odliczyć podatek VAT z faktur za materiały oraz części zamienne zużyte do naprawy zakupionych przyczep (tkaniny obiciowe, okleiny drzewne, umywalki, krany itp.).

Pana zdaniem może Pan odliczyć podatek VAT z faktur dotyczących kosztów ogólnych, natomiast podatek VAT dotyczący zakupów materiałów i części zamiennych nie podlega odliczeniu w przypadku kiedy od 01.01.2005 r. wybrał Pan szczególną procedurą opodatkowania marży.

Z przedstawionego przez Pana stanowiska wynika, że od 01.01.2005 r. stosuje Pan szczególną procedurę w zakresie dostawy towarów używanych na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnice między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Zgodnie z art. 120 ust. 10 ww. ustawy cytowany wyżej przepis dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatkiem, o którym mowa w art. 15,
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Jednocześnie w myśl art. 120 ust. 14 przedmiotowej ustawy, do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 może Pan stosować ogólne zasady opodatkowania.

W przypadku odsprzedaży przyczep campingowych używanych nabytych w krajach członkowskich Unii, przy spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10 ustawy, może Pan korzystać z procedury opodatkowania marży na podstawie art. 120 ust. 4, albo też stosować ogólne zasady opodatkowania (art. 120 ust. 14). Natomiast procedura, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania w sytuacji odsprzedaży towarów używanych pochodzących z importu.

Jeśli zaś chodzi o kwotę nabycia, o której mowa w ww. art. 120 ust. 4, ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje tego pojęcia. W tym względzie należy zatem posłużyć się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). W myśl art. 26a część B ust. 3 VI Dyrektywy cena nabycia oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika - pośrednika.

Zatem kwotę nabycia stanowi wszystko, co składa się na wynagrodzenie, które zapłacił Pan podmiotowi, od którego nabył towar. W skład kwoty nabycia mogą wchodzić wydatki, takie jak na przykład koszty transportu, prowizji czy ubezpieczenia, ale tylko wtedy, gdy stanowią element ceny płaconej zbywcy.

Szczególna procedurą opodatkowania marży z tytułu dostawy towarów używanych, w myśl art. 120 ust. 19 cyt. ustawy skutkuje brakiem prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego z tytułu tych dostaw o podatek naliczony przy nabyciu ww. towarów.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeżeli zakupy kosztowe ponoszone przez Pana wynikające z faktur za: usługi księgowe, zakup paliwa do samochodów ciężarowych, opłaty za przejazd autostradami, ogłoszenia prasowe, materiały i części zamienne oraz części zamienne zużyte do naprawy zakupionych przyczep (tkaniny obiciowe, okleiny drzewne, umywalki, krany itp.) wykorzystywane są do prowadzonej działalności gospodarczej, zatem przysługuje Panu prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych (związanych z dostawą towarów opodatkowanych według zasad ogólnych bądź opodatkowanych przy zastosowaniu szczególnej procedury - marży).

Nadmienia się, że stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez Pana paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, czyli takich, których dopuszczana ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg (gdzie DŁ oznacza dopuszczalną ładowność; n - ilość miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy). Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w w/w wzorze określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym (art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

W ujęciu ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 58, poz. 515 ze zm.) samochodem osobowym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Naczelnik tutejszego Urzędu informuje również, że zgodnie z § 23 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług za fakturę uznaje się również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, jeżeli zawierają następujące dane:

  1. nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
  2. numer kolejny i datę wystawienia,
  3. nazwę autostrady, za przejazd którą pobierana jest oplata,
  4. kwotę należności wraz z podatkiem,
  5. kwotę podatku.

W związku z powyższym, Pana stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

W/w interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj