Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sandomierzu
PO-436/01/2005
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-436/01/2005
Data
2005.03.04



Autor
Urząd Skarbowy w Sandomierzu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane


Słowa kluczowe
odpowiedzialność solidarna
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
prowadzenie działalności gospodarczej
rozpoczęcie działalności gospodarczej
umowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej są zwolnione z podatku na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ?


Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Z treści zawartej w Waszym piśmie wynika, że Ośrodek "P" planuje udzielać pożyczki na podjęcie lub rozwijanie działalności gospodarczej. W myśl przytoczonego wyżej przepisu tego typu pożyczki są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak warunkiem niezbędnym do stwierdzenia, iż umowa pożyczki udzielona na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych jest udokumentowanie przez pożyczkobiorcę, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki w całości zostały wydatkowane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Należy przy tym pamiętać o zasadzie odpowiedzialności solidarnej określonej w art. 5 ust. 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z treści tego przepisu wynika, że obowiązek zapłaty podatku, z zastrzeżeniem ust. 2, ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej. W przypadku nie spełnienia przez pożyczkobiorcę warunków uprawniających do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia obydwie strony umowy będą solidarnie odpowiadać za zapłatę podatku i złożenie deklaracji PCC-1.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj