Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IUS-II-443/9/2005
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS-II-443/9/2005
Data
2005.04.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
faktura
internet
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku
świadczenie usług
zaliczka


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT, Spółka ma opodatkować obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu po dniu 01.03.2005 r.?


Działając na podstawie art. 14a § 1 , § 3, § 4 i 5 w związku z art. 169 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ) art. 5 ust. 1 , art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b , art. 41 ust. 1 , art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) § 18 ust. 1 i 3, § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 02.02.2005 r. bez znaku z datą wpływu do Urzędu Skarbowego 02.02.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 02.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.02.2005 r.) Spółka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z zapytaniem: jaką stawką podatku VAT ma opodatkować obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu po dniu 01.03.2005 r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka świadczy usługi dostępu do internetu zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych. Klient Spółki w styczniu 2005 r. dokonał na rzecz spółki wpłaty w pełnej wysokości należności za usługi dostępu do internetu za cały 2005 rok. Wyżej wymienione usługi zostały nabyte przez odbiorcę na własne potrzeby Jednostka w dniu 04.04.2005 r. uzupełniła pismo przedkładając wzór umowy na świadczenie usługi dostępu do Internetu zawieranej z kontrahentami. Jak wynika z treści wyżej wymienionej umowy zawiera ona zapisy określające termin płatności opłat abonamentowych.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawą ustawodawca zwolnił od podatku usługi transmisji danych i wiadomości - wyłącznie usługi dostępu do Internetu świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury (poz. 13 załącznika nr 4 do ustawy) oraz usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy (poz. 14 załącznika nr 4 do ustawy). Przepisem art. 1 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 16.12.2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113) uchylono poz. 13 i 14 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług co powoduje, iż z dniem 01.03.2005 r. usługi tam wymienione nie korzystają już ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT i należy do nich stosować stawkę podstawową w wysokości 22 %. Rozstrzygając o właściwej stawce dla opodatkowania usług świadczonych przez Jednostkę w opisanej wyżej sytuacji należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. czynności odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju (pkt 1). Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie. Przepis ten ma charakter normy szczególnej i w konsekwencji w odniesieniu do świadczenia wymienionych w nim usług wyłącza - zgodnie z zasadą "lex specialis derogat lex genarali" - stosowanie ogólnej reguły dotyczącej powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania przedpłat, zaliczek, zadatków (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, wynikający z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b odnosi się, zatem do usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych świadczonych na podstawie umów, w których został określony termin płatności należności za świadczone usługi. W przeciwnym wypadku, gdy termin płatności nie został określony, obowiązek podatkowy powstaje wg zasad ogólnych, określonych w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej unormowania prawne oraz fakt, iż w przedstawionej przez Jednostkę umowie zawarto zapisy dotyczący terminów płatności o treści " wszelkie opłaty abonamentowe dokonywane są z góry, w terminie do 15 każdego miesiąca na podstawie faktury VAT " ( § 5 pkt 1 umowy), tut. Organ podatkowy wyjaśnia:
W przypadku należności z tytułu świadczenia przez Jednostkę usług dostępu do internetu, których termin płatności przypada do dnia 28.02.2005 r. włącznie, zastosowanie znajdzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalniający na podstawie poz. 13 załącznika nr 4 te usługi od podatku. Natomiast w odniesieniu do usług za wykonanie, których termin płatności przypada po 28 lutego 2005r. zwolnienie to nie będzie miało zastosowania. Usługi te należy, zatem opodatkować zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 wg stawki 22%. Bez znaczenia na stawkę podatku pozostaje w tym przypadku fakt wpłaty przez odbiorcę usług w styczniu 2005r. pełnej kwoty należności wynikających z umowy za cały 2005r. Otrzymanie przez Jednostkę zapłaty wyżej wymienionych należności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje, bowiem jak już wcześniej wspomniano w terminach płatności opłat abonamentowych określonych w umowie. Wystawienie przez Jednostkę faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego nie stanowi w tym przypadku naruszenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wystawienie takiej faktury dopuszcza przepis § 18 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.). Przywołany przepis dopuszcza wystawienie takiej faktury w przypadku, gdy zawiera ona informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, iż w związku z tym, że od dnia 01.03.2005 r. stawka podatku VAT na usługi świadczone przez Jednostkę wynosi 22%, w sytuacji wystawienia w styczniu 2005r. faktury na łączną kwotę opłat abonamentowych za 2005r. ze stawką "zw" Jednostka winna na podstawie § 20 ust. 1 rozporządzenia wystawić fakturę korygującą stawkę podatku na 22% w odniesieniu do tej części należności, która dotyczy opłat abonamentowych płatnych zgodnie z zapisami umowy od dnia 01.03.2005 r.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oraz aktualny stan prawny, zmiana, którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 1, pkt 1, art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj