Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łosicach
PPE/443-9/05/DW
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPE/443-9/05/DW
Data
2005.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Łosicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata
obrót
podstawa opodatkowania
przewóz krajowy
przewóz osób


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest na gruncie podatku od towarów i usług, biorąc pod uwagę stan faktyczny określany między innymi obowiązującą umową, podatkowe traktowanie otrzymywanych dopłat w kwocie brutto tj. łączenie z podatkiem od towarów i usług i naliczanie podatku metodą „w stu” a nie „od sta”?


Podatnik złożył w dniu 07.04.2005 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych – art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania w przypadku otrzymanych dopłat z tytułu wykonywania przewozów ustawowo dotowanych.

W uzasadnieniu wniosku przedstawiono sytuację faktyczną: „Podatnik wykonuje przewozy regularne w krajowym transporcie drogowym zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 175 z 2002 r. tekst jednolity) oraz podpisaną umową (w załączeniu) z Zarządem Województwa Mazowieckiego otrzymuje dopłaty stanowiące różnicę pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną wg cen nie uwzględniających ulg a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi.

Przy określeniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług. Od tak określonej dopłaty (dopłaty otrzymanej w kwocie netto), zgodnie z art. 29 ustawy o VAT podatnik nalicza podatek należny wg stawki 7%. Postępowanie nasze podyktowane jest tzw. ostrożnością podatkową.”

Ten sposób postępowania budzi jednak nasze wątpliwości w związku z zapisem art. 29 ustawy ust. 1, który między innymi stwierdza, że “obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku” i dalej “obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług”.

“Zdaniem podatnika: zgodnie z brzmieniem przepisu art. 29 ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest całość świadczenia należnego od nabywcy z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Takie sformułowanie przepisu art. 29 ust.1 ustawy o VAT wskazuje, że kwota dopłaty jaką otrzymuje podatnik jest kwota brutto, a zatem zawiera już w sobie należny podatek VAT. Stąd zasadne byłoby naliczanie podatku od towarów i usług od otrzymanych dopłat metodą „w stu” a nie „od sta”.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łosicach:

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT postawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z przedstawionego przez przedsiębiorstwo w przedmiotowym piśmie stanu oraz z załączonej umowy wynika, że otrzymuje dopłaty z Urzędu Marszałkowskiego związane z przewozem osób uprawnionych do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusowych, zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 1992 r. Nr 54, poz. 254 ze zm.). Dopłaty te wypłacane są po złożeniu comiesięcznych zestawień ze sprzedaży biletów ulgowych.

Otrzymane przez jednostkę dopłaty do biletów bezpłatnych i ulgowych mają związek ze świadczeniem konkretnych usług, ich ceną i zgodnie z ww. artykułem podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podstawą opodatkowania dopłat jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży (otrzymana dopłata) pomniejszona o kwotę należnego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj