Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
PP I 443/127/04/MF
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/127/04/MF
Data
2005.02.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działka pod budowę


Pytanie podatnika
Co należy rozumieć pod pojęciem "częstotliwość" w kontekście sprzedaży działek budowlanych oraz czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, istnieje obowiązek zapłaty podatku VAT od transakcji sprzedaży pierwszej działki budowlanej po 1 maja 2004 r.


Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika, iż Pan "X" w 1999 r. tytułem powiększenia własnego gospodarstwa rolnego, dokonał zakupu 1,5ha gruntu rolnego. Grunt ten, w wyniku zmian w planie zagospodarowania przestrzennego podzielono na 14 działek budowlanych.
Z czego, przed 1 maja 2004 r. sprzedano trzy działki, po tej dacie do chwili obecnej sprzedano 5 działek, w tym cztery spółce, której właścicielem jest Pan "X" oraz przekazano w formie darowizny 3 działki.Jednocześnie podatnik oświadczył, że nie zamierza w przyszłości nabywać działki pod zabudowę w celu ich dalszej odsprzedaży.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Towarem zgodnie z definicją sformułowaną w art. 2 pkt 6 tejże ustawy są także grunty. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniono od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Przy dostawie terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o VAT, nie stosuje się zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające również na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższa definicja uznaje zatem za działalność gospodarczą m. in. działalność handlowców także wówczas, gdy czynność została wykonana w sposób jednorazowy w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Czynność wykonana jednorazowo będzie opodatkowana, jeżeli osoba dokonuje takiej czynności po raz kolejny, co sugeruje w ten sposób nieprzypadkową jej powtarzalność. Ponieważ ustawodawca nie definiuje pojęcia "częstotliwy", należy odwołać się do Słownika Języka Polskiego (wyd. PWN, Warszawa, 1978 r.) według którego częstotliwy to "następujący raz po raz, jeden po drugim, często wielokrotnie (...), czasownik oznaczający czynność lub stan, które się powtarzają".
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nabył wprawdzie przedmiotowy grunt w celu powiększenia gospodarstwa rolnego, lecz zadysponował w ten sposób, iż dokonał jego przekształcenia na grunty przeznaczone pod zabudowę oraz podzielił na 14 działek budowlanych. Następnie, przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnik sprzedał trzy działki. Kolejną (czwartą) sprzedał w dniu 07.09.2004 r. Ponadto, po tej dacie do chwili obecnej Pan "X" dokonał darowizny trzech działek oraz sprzedaży pięciu działek, w tym cztery spółce, której jest udziałowcem.
Uwzględniając powołane przepisy prawa, w oparciu o przedstawiony przez Pana stan faktyczny, zdaniem tut. organu podatkowego czynność dostawy ww. gruntów wyczerpuje zatem znamiona częstotliwości, przez co spełniona jest definicja działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność sprzedaży działki dokonana we wrześniu 2004 r. podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż została ona wykonana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, a zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj