Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/40/2005/PDII/415-5/05
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/40/2005/PDII/415-5/05
Data
2005.03.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
rehabilitacja
soczewka korekcyjna
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne mogę odliczyć wydatki poniesione na zakup płynu oraz tabletek do przechowywania soczewek kontaktowych ?


Z wniosku z dnia 17.01.2005 r. uzupełnionego dnia 01.02.2005 r. wynika, iż podatniczka zakupiła płyn oraz tabletki do przechowywania i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Ma orzeczony stopień niepełnosprawności ze względu na wzrok w stopniu umiarkowanym i noszenie soczewek zostało zalecone przez lekarza. Soczewki kontaktowe wymagają specjalnego płynu do przechowywania oraz specjalnych tabletek do odbiałczania, aby można było je używać przez okres jednego roku. Zarówno płyn jak i tabletki są w przypadku soczewek niezbędne bowiem bez tych środków nie nadawałyby się do noszenia.

Podatniczka we wniosku prezentuje stanowisko, iż poniesione w latach 2004 i 2005 wydatki na zakup płynu i tabletek do przechowywania i pielęgnacji soczewek kontaktowych można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem jako wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w latach 2004 i 2005 podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Ponadto stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęć "sprzęt" oraz "urządzenia i narzędzia techniczne".

Według definicji Słownika Języka Polskiego:

  • "sprzęt" to przedmiot użytkowy, np. mebel, narzędzie, naczynie,
  • "urządzenie" to mechanizm lub zespół mechanizmów, służący do wykonania określonych czynności ułatwiających pracę; przyrząd, maszyna,
  • "narzędzie" to urządzenie proste lub złożone umożliwiające wykonywanie jakiejś czynności lub pracy.

Definicję leku zawierają przepisy art. 2 pkt 10, 11 i 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533 ze zm.).

Wynika z nich, iż lekiem aptecznym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z przepisem przygotowania zawartym w Farmakopei Polskiej lub farmakopeach uznawanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej przeznaczony do wydawania bezpośrednio w aptece, lekiem gotowym jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu a lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej.

Natomiast produkt leczniczy to substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt, lub podawana człowiekowi lub zwierzęciu w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego (przepis art. 2 pkt 32 w/w ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).

W świetle przedstawionych definicji brak jest podstaw do uznania płynu do przechowywania soczewek oraz specjalnych tabletek do odbiałczania za sprzęt, urządzenie, narzędzie techniczne, czy też lek. Wydatki poniesione w latach 2004 i 2005 na ich zakup nie podlegają odliczeniu od dochodu w myśl cytowanych wyżej przepisów art. 26 ust. 7a pkt 3 i pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku podatniczki nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj