Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP 443/16/2005/BF
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/16/2005/BF
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
inwestycje zaniechane
korekta podatku
sprzedaż budynków


Pytanie podatnika
Czy należy korygować podatek naliczony przy sprzedaży budynku i zaniechaniu prowadzonego w nim remontu?


Z treści złożonego wniosku wynika, iż Pan M. S. zakupił (28.08.2002r. od PSS „ Społem ” ......) budynek, z przeznaczeniem na prowadzoną przez podatnika działalność gospodarczą. Budynek nie jest budynkiem mieszkalnym i miał być wynajmowany dla innych firm na prowadzoną przez nie działalność gospodarczą. W budynku tym zaraz po zakupie zostały podjęte prace remontowe i podatnik obniżał podatek należny o podatek naliczony wynikający z zakupów związanych z prowadzoną inwestycją. Inwestycja – remont przedmiotowego budynku nie został zakończony, podatnik jednak chce ten budynek sprzedać.
Zdaniem Pana S. sprzedaż ta będzie opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i nie będzie konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego, odliczanego z zakupów związanych z tą inwestycją.
Takie stanowisko podatnika tut. organ uważa za prawidłowe, gdyż zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114 (dot. podatników świadczących usługi taksówek osobowych), art. 119 ust. 4 (dot. szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki), art. 120 ust. 17 i 19 (dot. nabywanych przez podatnika dzieł sztuki) oraz art. 124 (dot. nabycia złota).
Jednocześnie w myśl regulacji art. 90 ust. 1, 2 i 3 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Reasumując, jeżeli sprzedaż przedmiotowego budynku (nie zakończonej inwestycji) będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i ponoszone nakłady służące tej sprzedaży - dają też podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, bez konieczności jego korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj