Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/23/PD I/423/9-2/2005
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/23/PD I/423/9-2/2005
Data
2005.05.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od towarów i usług
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wartość wierzytelności odpisanych jako nieściągalne w kwocie netto czy w kwocie brutto ?


Stan faktyczny.

Spółka z o. o. uprawdopodobniła nieściągalność wierzytelności sporządzając protokół w którym wykazała, że koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Uprzednio wartość netto tych wierzytelności została zaliczona do przychodów należnych a podatek VAT należny został odprowadzony do Urzędu Skarbowego.

Pytanie Strony.

Czy do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wartość wierzytelności odpisanych jako nieściągalne w kwocie netto czy w kwocie brutto?

Zdaniem Spółki kosztem uzyskania przychodów jest wartość netto wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, gdyż tylko wartość netto wierzytelności została uprzednio zaliczona do przychodów należnych. Wartość podatku VAT stanowić będzie koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 w/w ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2, tj. m.i n.:
- protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Kwestię podatku VAT reguluje art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się podatku należnego od towarów i usług. Jeżeli przedmiotowe wierzytelności zostały zaliczone do przychodów w kwocie netto (bez podatku VAT) to jedynie w takiej samej wysokości - jako wierzytelności nieściągalne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku jest prawidłowe do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wartość wierzytelności odpisanych jako nieściągalne w kwocie netto (bez podatku VAT).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj