Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PB II/Pł/415-11/05
z 30 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB II/Pł/415-11/05
Data
2005.04.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odprawa pieniężna
odszkodowania
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy odprawa pieniężna i odszkodowanie za naruszające przepisy wypowiedzenie warunków umowy o pracę są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że na skutek wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, płatnik wypłacił Pani w 2004 r. odprawę i odszkodowanie za naruszające przepisy wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Od wypłaconych należności płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. Następnie pracodawca na podstawie wyroku Sądu Najwyższego wezwał Panią do zwrotu wypłaconych kwot. W związku z powyższym przedstawiła Pani 9 pytań dotyczących prawidłowości postępowania płatnika.Swoje stanowisko dotyczące kwestii zawartych w pytaniach uzupełniła Pani 14 kwietnia 2005 r. Natomiast w dniu 25 kwietnia 2005 r. złożyła Pani wniosek o zawężenie interpretacji przepisów prawa do udzielenia odpowiedzi tylko na jedno pytanie t.j. czy od wypłaconej w 2004 r. odprawy i odszkodowania za naruszające przepisy wypowiedzenie warunków umowy o pracę płatnik obowiązany był potrącić zaliczkę na podatek dochodowy.

Według Pani odprawa i odszkodowanie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Pani jest nieprawidłowe, bowiem zwolnieniu podlega tylko odszkodowanie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm./ wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a/ określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b/ odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c/ odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d/ odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e/ odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f/ odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy,

g/ odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę jest uprawnieniem przysługującym pracownikom na podstawie art. 45 § 2 Kodeksu pracy i ma charakter tzw. odszkodowania ustawowego.

Zatem wobec powyższych przepisów należy stwierdzić, iż otrzymane przez Panią odszkodowanie, które wynika wprost z przepisów odrębnej ustawy tj. kodeksu pracy jest przychodem zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast odprawa pieniężna jest świadczeniem, przysługującym niezależnie od odszkodowania pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy.

Odprawa pieniężna przewidziana w art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników /Dz. U. z 2003 r. Nr 90 poz. 844 z późń. zm./ nie jest naprawianiem szkody lub straty, jaką pracownik poniósł w związku z bezprawnym pozbawieniem go zatrudnienia, lecz świadczeniem zakładu, którego celem jest między innymi udzielenie osłony socjalnej osobom, które utraciły pracę. Świadczenie to ma charakter pieniężny i obliczane jest na podstawie wynagrodzeń za pracę.

Odprawa pieniężna stanowi przychód ze stosunku pracy i nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj