Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
USPD1/415/20/2005/II/BS
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPD1/415/20/2005/II/BS
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości w skład, której wchodzi grunt oraz budynek sklepu, wykorzystywanej na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ( budynek sklepu stanowił majątek będący środkiem trwałym ) stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy też przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 i art. 14 ust. 2 ustawy.


PostanowienieDziałając na podstawie art 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza iż

stanowisko Państwa .........– przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2005 r., który wpłynął w dniu 16 marca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości aktem notarialnym z dnia 14 lutego 2005 r. jest prawidłowe.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż w dniu 14 lutego 2005 r. aktem notarialnym Rep. A. Nr ... podatnicy dokonali sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę gruntu zabudowaną budynkiem użytkowym (sklep) za kwotę 110.000,00 zł. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez podatników umową z dnia 16 września 2004 r. Rep. A. Nr ...Nieruchomość ta, stanowiąca wspólność majątkową małżonków, wykorzystywana była w prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków Panią ..... i została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w dniu jej zakupu tj. 16 września 2004 r.

Stanowisko podatnika :

Podatnicy stoją na stanowisku, iż uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości. Stanowi on natomiast ich zdaniem źródło przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinien zostać uwzględniony w przychodzie z działalności gospodarczej Pani ......... za 2005 r. Zdaniem podatników kwota wydatku poniesionego na zakup przedmiotowej nieruchomości, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne powinna stanowić koszt uzyskania przychodu i w związku z tym opodatkowaniu podatkiem dochodowym powinna podlegać jedynie kwota dochodu, stanowiąca różnicę między kwotą przychodu a kosztem uzyskania.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa :

W myśl art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a –c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie - nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,- prawa wieczystego użytkowania gruntów,jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zgodnie z art.14 ust. 2 pkt 1 litera a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych.W świetle powyższego zbycie nieruchomości przez Państwa .....odpowiada dyspozycji art. 14 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowi przychód z działalności gospodarczej tylko u małżonka, który wykorzystywał ją na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.Mimo współwłasności nie może być opodatkowana u drugiego małżonka, ponieważ stanowi przychód z działalności gospodarczej, a drugi małżonek działalności gospodarczej nie prowadził.Natomiast zasadę ustalania wysokości dochodu reguluje art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl, którego dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art.14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od tych środków.W związku z powyższym zbycie nieruchomości przez Państwa .... aktem notarialnym Rep. A. Nr ...... nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi natomiast przychód z działalności gospodarczej jedynie u małżonki Pani .........W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj