Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lublińcu
NUS-II-PP-443/13/2005/KR
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-II-PP-443/13/2005/KR
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy w Lublińcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
stolarka okienna
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest zastosowanie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT jednolitej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% do całej usługi montażu stolarki z tworzyw sztucznych zakupionej u producenta, obejmującej zarówno materiały (stolarka, dyble montażowe, piana itd.), jak i robociznę, jeżeli jest ona związana z budownictwem mieszkaniowym oraz czy o sposobie opodatkowania robót budowlanych decyduje forma umowy zawartej z klientem, odrębnie bądź łącznie kalkulująca wartość materiałów i wartość robocizny?


W dniu 03-02-2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem w dniu 21-04-2005r.), w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności wykonuje Pani m.in. usługi budowlane polegające na montażu stolarki z tworzyw sztucznych zakupionej u producenta. Szczegółowy zakres usługi obejmuje:

  • dokonanie pomiarów otworów okiennych i drzwiowych,
  • zakup stolarki zgodnie z zamówieniem klienta u producenta,
  • transport stolarki do klienta,
  • montaż stolarki obejmujący zazwyczaj: osadzenie stolarki, uszczelnienie miejsc styku stolarki z murem, wykonanie prac tynkarskich, montaż klamek, osłonek zawiasów oraz innych elementów dodatkowych.

W uzupełnieniu złożonego wniosku poinformowała Pani, iż nie prowadzi Pani punktu sprzedaży detalicznej materiałów używanych do montażu stolarki z tworzyw sztucznych. Ww. towary zakupuje Pani bezpośrednio u producenta, następnie z klientem podpisuje Pani umowę na montaż powyższego towaru. Nie dokonuje Pani sprzedaży stolarki okiennej bez usługi montażu. Poinformowała Pani również, iż wykonywana działalność mieści się w klasyfikacji PKWiU w obrębie symbolu 45.42.Z, a wykonywanie robót budowlano-montażowych zgodnie z wpisem do Ewidencji Działalności Gospodarczej jest przedmiotem Pani działalności gospodarczej.

Wątpliwości Pani dotyczą kwestii, czy prawidłowe jest zastosowanie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy o VAT jednolitej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% do całej usługi budowlanej opisanej powyżej, obejmującej zarówno materiały (stolarka, dyble montażowe, piana itd.), jak i robociznę, jeżeli jest ona związana z budownictwem mieszkaniowym oraz czy o sposobie opodatkowania robót budowlanych decyduje forma umowy zawartej z klientem, odrębnie bądź łącznie kalkulująca wartość materiałów i wartość robocizny...

Jednocześnie w złożonym wniosku wyraziła Pani stanowisko, iż zasadnym jest stosowanie jednolitej stawki podatku w wysokości 7% do robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, polegających na montażu stolarki dostarczonej przez wykonawcę usługi. Bez znaczenia pozostaje również forma sporządzonej umowy z klientem – łącznie bądź odrębnie kalkulująca wartość materiałów i wartość robocizny. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są bowiem określone czynności – w opisywanym przypadku świadczone usługi. To wykonywana czynność, a nie forma umowy decyduje o stawce podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit a) rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka podatku VAT.

I tak:

  1. roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
  2. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45,
  3. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak, jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Oznacza to, że np. jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie ww. ustawy o VAT stanowi dostawę towarów, a nie usługę. W konsekwencji, prawidłową stawką podatku VAT dla tej czynności jest stawka przypisana do dostawy towaru, tj. 22%.

Natomiast w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanego wyrobu, bądź handlowcem, i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług – ma zastosowanie stawka obniżona w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o PTU-VAT.

W złożonym wniosku poinformowała Pani, iż wykonywane przez Panią usługi zaliczane są do grupowania PKWiU w obrębie symbolu 45. Zasadą jest, że podatnik sam klasyfikuje swoje produkty, tj. wyroby i usługi wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, w związku z powyższym tut. organ podatkowy nie weryfikował słuszności zaklasyfikowania ww. czynności do podanego przez Panią grupowania. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Panią stan faktyczny, należy stwierdzić ponadto, iż nie jest Pani producentem montowanych wyrobów, jak również nie prowadzi Pani sprzedaży detalicznej wyrobów montowanych w ramach opisanej usługi, lecz jedynie świadczy usługi remontowo-budowlane.

W świetle powyższego należy uznać, iż przedstawione przez Panią w złożonym wniosku usługi montażu stolarki z tworzyw sztucznych zakupionej u producenta, jeżeli są one związane z budownictwem mieszkaniowym, podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy o VAT.

W kwestii drugiego pytania, tj. czy o sposobie opodatkowania robót budowlanych decyduje forma umowy zawartej z klientem, odrębnie bądź łącznie kalkulująca wartość materiałów i wartość robocizny, tut. organ podatkowy również podziela Pani stanowisko, iż o sposobie opodatkowania (stawce podatku VAT) decyduje faktycznie wykonywana czynność i jej klasyfikacja, a nie forma kalkulacji w zawartej umowie z klientem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj