Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USI/2/4110/33/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/2/4110/33/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz unijny
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Zwracamy się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie dochodów uzyskanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej:
-Program PHARE 2002-Koordynacja działań instytucji rynku pracy,
-Program PHARE 2002-Rozwój umiejętności zarzadzania Europejskim Funduszem Społecznym.
Stowarzyszenie Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej podpisało umowy o udzielenie dotacji z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości(PARP).Dotacje te są finansowane z funduszy UE w ramach pomocy zewnętrznej. W zaplanowanych budżetach dotacji, zaakceptowanych przez Jednostkę Kontraktującą PARP są przewidziane kwoty na wynagrodzenia dla personelu zatrudnionego do obsługi przedsięwzięć.Personel ten zatrudniony będzie na podstawie umów o pracę, umów o dzieło oraz umów zlecenia. Czy dochody personelu uzyskane na podst. umów o pracę, umów o dzieło i umów zlecenia finansowane ze środków w/w dotacji są zwolnione od podatku dochodowego?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez Stowarzyszenie we wniosku złożonym w tutejszym organie 24.02.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 6.04.2005 r. dotyczące zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez pracowników na podstawie umów: o pracę, o dzieło, zlecenia – uznać za nieprawidłowe

Wnioskiem z dnia 24.02.2005r. (wpływ do tutejszego organu 28.02.2004r.), uzupełnionym pismem z 6.04.2005 r. Stowarzyszenie wystąpiło o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Stowarzyszenie podało, iż podpisało umowy o udzielenie dotacji z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PAPR). Są to dotacje finansowane z funduszy Wspólnoty Europejskiej w ramach pomocy zewnętrznej.W zaplanowanych budżetach dotacji, zaakceptowanych przez Jednostkę Kontraktującą - PAPR są przeznaczone kwoty na wynagrodzenia dla personelu zatrudnionego na podstawie umów cywilno-prawnych (umowy o pracę, umowy o dzieło i zlecenia) do obsługi przedsięwzięć.

W związku z powyższym Stowarzyszenie zwraca się z zapytaniem, czy dochody zatrudnionego przez nich personelu finansowane z otrzymanych dotacji są zwolnione z podatku dochodowego.W ocenie Jednostki dochody te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wypełniając dyspozycję art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w przedstawionym przez Stowarzyszenie stanie faktycznym i prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte w podaniu uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w 2005r.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b)podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy- wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Przesłanki skorzystania ze zwolnienia wskazane pod lit. a) oraz lit. b) muszą być spełnione łącznie. Stąd też, obok warunków dotyczących samej pomocy konieczne jest jeszcze, aby podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy. Jeżeli podatnik jest podwykonawcą najętym przez bezpośredniego realizatora programu finansowego ze środków pomocowych, to nie przysługuje mu zwolnienie podatkowe. Przepis stanowi bowiem, że zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie nie obejmuje zatem wynagrodzenia i innych świadczeń pracowników zatrudnionych przez podmioty o których mowa w lit.a) i b), a także wynagrodzeń i świadczeń dla osób, którym podmioty te zlecają wykonanie określonych prac.

Z opisanej sytuacji wynika, iż Stowarzyszenie nie jest bezpośrednim beneficjentem pomocy. Beneficjentem i realizatorem tego przedsięwzięcia jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.W związku z powyższym wynagrodzenia osób realizujących ten program na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy podatkowej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj