Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PP_443_15_03_04
z 31 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP_443_15_03_04
Data
2004.07.31



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dostawa towarów
faktura VAT
komis
komisant
marża
podatnik czynny
powstanie obowiązku podatkowego
samochód
towar używany
umowa komisu
wydanie towarów


Pytanie podatnika
W jaki sposób przyjmować w komis samochody od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, a w jaki sposób od podatnika prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na "autohandlu", jeśli prowadzący "autohandel" nabył pojazd od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej?
Jak w takich przypadkach wystawiać faktury VAT?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, w związku z wniesionym zapytaniem:

W jaki sposób przyjmować w komis samochody od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, a w jaki sposób od podatnika prowadzącego działalność gospodarczą polegajacą na autohandlu, jeśli prowadzący autohandel nabył pojazd od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej? Jak w takich przypadkach wystawiać faktury VAT?

wyjaśnia, iż od 1 maja 2004 r. sposób opodatkowania komisu uległ zasadniczym zmianom.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), czynności komisantów nie są już traktowane jako świadczenie usług, lecz jako dostawa towarów.Przy czym, wydanie towarów na podstawie umowy komisu na rzecz komisanta oraz wydanie towarów przez komisanta na rzecz ostatecznego nabywcy - to dwie odrębne dostawy towarów.

Do działalności tzw. autokomisów i innych form pośrednictwa w handlu samochodami używanymi (autohandel) znajdują zastosowanie zasady opodatkowania dostaw towarów używanych unormowane w art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - szczególna procedura opodatkowania marży.

Towarami używanymi, w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 (dla celów stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży), są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, nie będące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, a także metalami szlachetnymi lub kamieniami szlachetnymi.

Jeżeli więc podatnik (autokomis) wykonuje czynności polegające na dostawie towarów używanych (samochodów), nabytych przez niego uprzednio dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży - podstawą opodatkowania podatkiem jego dostaw (sprzedaży) jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku - przy spełnieniu warunku określonego w art. 120 ust. 10 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Aby można zastosować procedurę opodatkowania marży, zgodnie z przepisem powołanym w zdaniu poprzednim, towary używane (samochody) muszą być nabyte od:
1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającejosobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 cyt. ustawy (prowadzącym działalność gospodarczą),
2. podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, jeżeli dostawa tych towarów (nabycie przez autokomis) była zwolniona od podatku przedmiotowo na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub podmiotowo na podstawie art. 113 cyt. ustawy,
3. podatnika (pośrednika w handlu samochodami używanymi), który w swojej dostawie dokonał opodatkowania marży.

Ponieważ obecnie komis jest opodatkowany jak dwie transakcje dostawy należy wystawić dokumenty analogicznie jak przy dostawie (sprzedaży).
Zatem gdy komitent jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej(czyli nie będącą VAT-owcem), na udokumentowanie wstawienia przez niegopojazdu do komisu wystarczy umowa komisu. Nie ma on bowiem prawa dowystawiania faktur VAT.
W przypadku, gdy komitent jest czynnym podatnikiem VAT (stosującym zasadyopodatkowania marży lub ogólne), musi wystawić komisantowi fakturę VAT nadostawę, uwzględniając przepis art.120 ust. 16 cyt. ustawy.
Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów iusług



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj