Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/15/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/15/05
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
koszty przejazdu
koszty przewozu
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zestawienie kosztów przejazdu dziecka do szkoły specjalnej stanowi dowód poniesienia tych kosztów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 3.03.2005 r. zwróciła się pani do tut. Urzędu z prośbą o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie udokumentowania poniesionych kosztów przewozu dziecka do szkoły specjalnej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Z przedstawionej przez panią sytuacji wynika, iż na podstawie porozumienia zawartego z gminą otrzymuje pani co miesiąc zwrot kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego do szkoły specjalnej. Na wypłaconą w 2004 r. należność z tego tytułu została pani wystawiona informacja o przychodach PIT-8C. Przychód ten wykazała pani w rocznym rozliczeniu PIT-37 w ten sposób, że pomniejszyła o koszty uzyskania przychodów w kwocie wynikającej z wyliczenia iloczynu przejechanych w każdym miesiącu kilometrów przez stawkę za 1 km wynikającą z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych (...), niebędących własnością pracodawcy. Na potwierdzenie powyższego, wraz z wnioskiem przedstawiła pani następujące dokumenty:

  1. kopię porozumienia zawartego w dniu 20.09.2004 r. pomiędzy gminą reprezentowaną przez wójta gminy a panią (jako osobą uprawnioną), z którego wynika, iż na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty gmina zobowiązuje się zwracać pani koszty przejazdu ucznia Marcina C. i opiekuna do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w K.,
  2. kopię potwierdzenia pobytu dziecka w szkole z dnia 6.12.2004 r. podpisaną przez dyrektora ww. placówki,
  3. kopię zestawienia kosztów przejazdu ucznia Marcina C. do szkoły wraz z opiekunem za m-c listopad 2004 r. (jako załącznik do ww. porozumienia), w którym wykazano liczbę dni, w których uczeń uczęszczał do szkoły, liczbę przejechanych kilometrów w miesiącu, rodzaj środka transportu, stawka za kilometr (0,7846 zł) oraz kwotę do wypłaty (345,20 zł).

W związku z powyższym zapytuje pani, czy ww. dokumenty stanowią dowód poniesienia przez panią kosztów związanych z przewozem dziecka.

Przepisy podatkowe nie precyzują szczegółowo, jakie dokumenty winny stanowić dowód poniesienia kosztów w przedstawionym przez panią przypadku.

W myśl art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Obowiązkiem gminy – w myśl art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym (...) bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizacje obowiązku szkolnego (...) albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

Jak wynika z przedstawionej sytuacji, w związku z wyżej cyt. przepisem gmina zawarła z panią porozumienie, na mocy którego zwracane są ponoszone przez panią koszty związane z przewozem dziecka do szkoły. Dokumentem potwierdzającym powyższe jest - w tym przypadku - sporządzane przez panią comiesięczne zestawienie ww. kosztów, wyliczane w oparciu o odrębne przepisy (tj. rozporządzenie Ministra Infrastruktury).

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj