Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOF/415-18/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415-18/05
Data
2005.04.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej ponoszenie zwiększonych wydatków na zużycie energii elektrycznej, zasilającej koncentrator tlenu, można odliczyć jako wydatek na cele rehabilitacyjne?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 01.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym:

- w zakresie zaliczenia wydatków „na zużycie energii elektrycznej zasilającej koncentrator tlenu” do wydatków na cele rehabilitacyjne, podlegających odliczeniu od dochodu jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 03.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek podatnika z 01.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z 23.03.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do udzielenia pisemnej informacji czy w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, informując jednocześnie, iż w razie braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie tut. organ uzna iż w/w zdarzenia nie mają miejsca. W/w pismo zostało doręczone 31.03.2005 r. Z uwagi na brak odpowiedzi w wyznaczonym 7 dniowym terminie tut. organ uznał, iż podatnikowi nie jest znany fakt, by w przedmiotowej sprawie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Również Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej nie posiada takiej informacji.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W treści wniosku z 01.03.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik jest osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od lat choruje na obturacyjną chorobę płuc i korzysta z urządzenia wytwarzającego tlen, które wspomaga oddychanie (koncentrator tlenu). W/w urządzenie jest dzierżawione, a opłaty dzierżawne ponosi Kasa Chorych.

W/w koncentrator tlenu jest urządzeniem zasilanym prądem. W zaleceniach lekarskich tlen musi być podawany od 17 - 20 godz. na dobę. Wzrosły zatem wydatki podatnika z tytułu zużycia prądu.

Własne stanowisko w sprawie :

Zdaniem podatnika „w myśl zapisu art. 26 ust. 7 zwiększony pobór energii należy zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne”.

Zapytanie :

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej ponoszenie zwiększonych wydatków na zużycie energii elektrycznej, zasilającej koncentrator tlenu, można odliczyć jako wydatek na cele rehabilitacyjne.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tut. Urzędu (z przytoczeniem przepisów prawa) :

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, oraz art. 30a-30c stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami wymienionymi w w/w artykule, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Warunki dokonywania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej regulują przepisy art. 26 ust. 7, ust. 7a-7h oraz ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przytoczony przez Pana przepis art. 26 ust. 7 określa, iż wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Natomiast enumeratywną listę wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, podlegających odliczeniu od dochodu statuuje art. 26 ust. 7a w/w ustawy z 26.07.1991 r. Pośród wydatków na w/w cele ustawodawca nie wymienia wydatków na zakup energii elektrycznej (niezależnie od tego czy służy to zasilaniu urządzeń niezbędnych w rehabilitacji czy innym celom). Lista wydatków wymienionych w przepisie art. 27 ust. 7a jest listą o charakterze zamkniętym, a zatem nie może być traktowana rozszerzająco przez podatników oraz organy podatkowe.

Biorąc powyższe pod uwagę nie przysługuje Panu odliczenie wydatków na zużycie energii elektrycznej, zasilającej koncentrator tlenu, w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie zostało wydane w oparciu o aktualny stan prawny. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj