Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USI/2/4110/28/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/2/4110/28/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
emeryci
pracownik
świadczenia na rzecz pracowników
wycieczka


Pytanie podatnika
Szkoła organizuje we własnym zakresie (bez pośrednictwa biura turystycznego) wycieczkę dla pracowników, ich rodzin oraz emerytów. Za poszczególne usługi, tj. najem autokaru, koszty wyżywienia, noclegi osoba świadcząca powyższe usługi wystawi szkole fakturę, określając łaczną odpłatność na rzecz ogółu korzystających ze świadczenia. Dla pracowników i emerytów odpłatność za usługę szkoła sfinansuje z funduszu socjalnego. Współmałżonkowie, nie będący pracownikami ponoszą pełną odpłatność po wystawieniu przez szkołę faktury. Czy pełne świadczenie po stronie pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (czy jest przychodem ze stosunku pracy)?


Na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2005 r. (wpływ do tut. organu 22.03.2005 r.) postanawia stanowisko Zespołu Szkół Rolniczych w Cz. w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania organizowanej przez szkołę wycieczki dla pracowników i byłych pracowników uznać za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 21.03.2005 r. (wpływ do tut. organu 22.03.2005 r.) Zespół Szkół Rolniczych w Cz. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.We wniosku podano, że szkoła organizuje we własnym zakresie wycieczkę dla pracowników i byłych pracowników (emerytów) sfinansowaną w całości z funduszu socjalnego.

W związku z powyższym pytanie brzmi czy powyższe świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.W ocenie Zespołu Szkół – wydatki na sfinansowanie imprez turystycznych organizowanych przez zakład pracy nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie są imiennie adresowane do podatnika.

Wniosek o interpretację w części dotyczącej naliczania od w/w usług podatku od towarów i usług tutejszy organ rozpatrzy odrębnym postanowieniem.

Wypełniając dyspozycję art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60) w przedstawionym przez Zespół Szkół Rolniczych w Cz. stanie faktycznym i prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku Naczelnik Urząd Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zorganizowanie wycieczki dla pracowników i emerytów sfinansowane w całości z funduszu socjalnego to świadczenie w naturze, a sposób ustalenia wartości pieniężnej określa art. 11 ust 2 – 2a w/w ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 11 ust. 2 w/w ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Art. 2a tej ustawy określa, że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1.jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenie – według cen stosowanych wobec innych podmiotów
2.jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione – według cen zakupu,
3.jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
4.w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnienia rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Ustaloną w ten sposób wartość świadczenia dolicza się do innych wypłat na rzecz pracownika i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy jak od innych dochodów ze stosunku pracy, czyli w zależności od wysokości dochodów 19, 30, 40%.W przypadku emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy od uzyskanych dochodów pobiera się zryczałtowany 10% podatek dochodowy ( art. 30 ust. 1 pkt 4 updof ).

Nadmienić należy, że żaden przepis nie zwalnia tego rodzaju świadczeń z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Zespół Szkół i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

W myśl art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj