Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/423-2/05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/423-2/05
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
wynagrodzenie za pracę
wypłata pieniężna


Pytanie podatnika
Spółka z o.o. pyta- czy wynagrodzenie należne pracownikom za miesiąc styczeń 2005r. wypłacone im zgodnie z obowiązującym w Spółce regulaminem wynagradzania w terminach 1,9,10 luty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U.Nr 8 ,poz.60) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 01.02.2005r. uzupełnionym w dniu 09.02.2005r. przez Spółkę z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię czy wynagrodzenie należne pracownikom za miesiąc styczeń 2005r. wypłacone im zgodnie z obowiązującym w Spółce regulaminem wynagradzania w terminach 1,9,10 luty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać , iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym w Spółce z o.o. regulaminem wynagradzania pracownicy mają wypłacane należne wynagrodzenie za miesiąc styczeń 2005r. w terminach 1,9,10 luty 2005r. Wynagrodzenie to wykazane jest w deklaracji za miesiąc styczeń – składanej 20 lutego po wypłaceniu wynagrodzeń.

W związku z powyższym Spółka pyta : - czy w/w wynagrodzenie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia...

Strona prezentuje stanowisko , że zgodnie z art.15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U z 2000r. Nr 54 , poz.654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku (okresie , w jej wypadku rozpatrujemy miesiąc) którego dotyczą. Koszty wynagrodzeń za miesiąc styczeń wiążą się ściśle z przychodami podatkowymi miesiąca stycznia. Wyłączenie ich z kosztów tego miesiąca da jej dalece niewspółmierną podstawę opodatkowania do faktycznie osiągniętego dochodu. Przepis wykluczający z kosztów podatkowych te wynagrodzenia zawarty w katalogu wyłączeń art.16 ust.1 pkt 57 i 57a updop stanowi wyjątek od ogólnych zasad.

Ponadto Spółka uważa , iż z uwagi na to , że jest ona rzetelnym podatnikiem dokonującym wypłat wynagrodzeń terminowo, zgodnie z przepisami zakładowymi , wypłacone wynagrodzenia w terminie, przed dniem złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy (styczeń) daje jej prawo do zaliczenia ich w miesiącu styczniu, którego faktycznie dotyczą.

Naczelnik urzędu Skarbowego w Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia wyjaśnia , że od 1 stycznia 2005r. ustawodawca zmienił moment zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów firmy wynagrodzeń i innych należności pracowników, składek na ubezpieczenie społeczne w części, w jakiej finansowanie ich obciąża podatnika jako płatnika, a także nieopłaconych składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zgodnie z art.16 ust.1 pkt 57 i 57a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005r. – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat , świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art.12 ust.1 i 6, art.13 pkt 2 i 4-9 oraz art.18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.),a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy i nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

W tym przypadku zapis w obowiązującym regulaminie wynagradzania regulującym terminy wypłat pracownikom wynagrodzeń oraz rzetelność podatnika dokonującego wypłat wynagrodzeń terminowo, zgodnie z przepisami zakładowymi nie może stanowić, iż wypłacone wynagrodzenie jest kosztem uzyskania przychodów miesiąca, którego dotyczy , pomimo iż wypłata została dokonana w miesiącu następnym.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy , wynagrodzenie należne pracownikom za miesiąc styczeń 2005r. wypłacone w miesiącu lutym 2005r. stanowi koszt uzyskania przychodu miesiąca dokonania wypłaty tj. lutego 2005r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj