Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/005/2-560/MP/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/005/2-560/MP/04
Data
2004.08.27



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
stypendia
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu stypendia uzyskane w Niemczech?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uzupełnia informację udzieloną przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków z dnia 05.08.2004 r. nr PD-2/415/23/04/EC będącą odpowiedzią na zapytanie podatnika w sprawie otrzymanego w Niemczech stypendium.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Z kolei art. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przedmiotowa umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatku od dochodu i majątku została podpisana w dniu 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 i 164 ze zm.).

W myśl tej umowy, jeżeli podatnik oprócz dochodów opodatkowanych w Polsce podatkiem dochodowym osiąga również dochody ze źródeł przychodów znajdujących się na terenie Niemiec, dochody te korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. pkt. 33 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W takim przypadku podatek dochodowy określa się w sposób następujący:
- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione (rubryka 173 lub 174 formularza PIT-36 za 2003 rok) od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali,
- ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Ten sposób opodatkowania nie dotyczy jednakże tych dochodów między innymi stypendiów, które w Niemczech są zwolnione z opodatkowania, a w Polsce podlegają opodatkowaniu. Zwolnienie dochodów z opodatkowania w kraju otrzymania jest sprawą wewnętrzną tego kraju i nie może mieć wpływu na obowiązek podatkówy w Polsce wynikający z art. 3 i art. 10 ust. 1 pkt. 9 ww. ustawy podatkowej.

W Polsce bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 39 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z podatku dochodowego są jedynie „stypendia otrzymane na podstawie przepisów wydanych przez właściwego ministra w sprawie stypendiów doktoranckich i stypendiów naukowych oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Natomiast w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) zwolnieniu od podatku podlega część dochodów osób przebywających czasowo za granicą uzyskanych między innymi ze stypendiów w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju określonych w odrębnych przepisach dotyczących sfery budżetowej.

Nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uchwaloną 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), której przepisy weszły w życie 1 stycznia 2004 r. zmieniono dotychczasowy przepis ww. art. 21 ust. 1 pkt 20. Od 1 stycznia 2004 r. zwolniona z podatku dochodowego jest część dochodów uzyskanych między innymi ze stypendiów w wysokości nieprzekraczającej rocznie równowartości trzydziestu diet.
Jednocześnie zaznacza się, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 23a na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. - o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93, poz. 894) wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 przebywających za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju określonych w odrębnych przepisach za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium. Stosownie do art. 9 tejże ustawy, przytoczony przepis ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 01.01.2004 r.

Reasumując oznacza to, że całość uzyskanych w roku podatkowym dochodów, w tym również otrzymanego w Niemczech stypendium pomniejszonego o ww. kwotę zwolnioną, należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym do opodatkowania według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedstawione zatem w zapytaniu stanowisko jest niesłuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj