Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
1005_POS_27_32_35
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1005_POS_27_32_35
Data
2005.05.04



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy z tytułu zawarcia umowy sprzeadży samochodu między osobą fizyczną (rolnik niebędący podatnikiem podatku VAT) jako sprzedąjacą a osobą fizyczną prowadzacą działalność gospodarczą (podatnik podatku od towarów i usług ) jako kupujacą należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w świetle art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U.z 2005r Nr 41, poz. 399).


Przepisy ustawy z dnia 09.09.2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych -tekst jednolity(Dz.U.z 2005r Nr 41 poz.399 )przewidują, że podatkiem od czynności cywilnoprawnych opodatkowuje się umowy przenoszące własność rzeczy lub praw majątkowych wymienionych w katalogu czynności podlegających temu podatkowi , który ma charakter zamknięty. Należą do nich między innymi umowy sprzedaży (art. 1ust. 1pkt 1lit."a".

W myśl art. 2 pkt 4 cytowanej ustawy nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towrów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego .Z powyższego przepisu wynika,że nie jest istotne, czy strona czynności cywilnoprawnej jest podatnikiem VAT,tylko czy wykonuje czynność objętą podatkiem VAT.

W przedstawionej przez podatnika czynności kupujący rzecz ( chociaż jest podatnikiem VAT) wykonuje czynność, która nie jest objęta ustawą o podatku VAT, bowiem podatkowi temu zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy o podatku VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług. W przedstawionej sytuacji jest to czynność zakupu, która nie jest objęta zakresem ustawy o podatku VAT. Inaczej mówiąc - z tytułu zakupu rzeczy dana osoba nie musi płacić podatku VAT. Płaci się go od sprzedaży. Tymczasem druga strona transakcji nie jest w ogóle podatnikiem VAT. W rezultacie żadna ze stron przykładowej czynności nie jest opodatkowana podatkiem VAT ani nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT od swojej czynności. Konkludując -nie wypełnia założenia art. 2 pkt 4. Skoro założenie nie zostało spełnione analizowana czynność podlega opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust.1 pkt 1 lit."a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj