Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-225/005 053/122/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-225/005 053/122/04
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
cele osobiste
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy czynności nieodpłatnego przekazania i zużycia towarów na potrzeby własne, pracowników i na inne cele podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 30.06.2004 r. uprzejmie informuje.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do tych czynności, w całości lub w części.

Zatem, ażeby opodatkować nieodpłatne przekazanie towarów (ich zużycie) lub świadczenie usług niezbędne jest spełnienie dwóch warunków: po pierwsze brak związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, czyli rodzajem wykonywanej działalności, a po drugie podatnikowi przysługiwało prawo do dokonania odliczenia przy zakupie przekazanych towarów.

Podkreślić należy, iż ustawodawca nie uzależnia opodatkowania przekazania (lub zużycia) towarów od rzeczywistego dokonania odliczenia podatku naliczonego w momencie zakupu tych towarów, lecz od przysługującego wówczas podatnikowi prawa do dokonania takiego ddliczenia. Niezależnie zatem czy Podatnik w momencie zakupu dokonał odliczenia podatku naliczonego, to - jeżeli przysługiwało mu uprawnienie do odliczenia - musi przekazanie takich towarów opodatkować. Jeżeli uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego nie przysługiwało, wówczas, bez względu na związek z prowadzonym przedsiębiorstwem, przekazanie nie podlega opodatkowaniu. Jednocześnie Naczelnik urzędu zaznacza, iż określenie związku przekazania towarów z prowadzonym przedsiębiorstwem leży w gestii samego Podatnika.

Naczelnik urzędu informuje ponadto, iż "związek z prowadzonym przedsiębiorstwem" musi być bezpośredni. Zdaniem Naczelnika urzędu nie jest to bowiem określenie tożsame z długofalowym związkiem gospodarczym (np. przyszłościowe zwiększenie zysków poprzez zacieśnianie kontaktów z klientem, czy też zwiększenie wydajności prowadzonego przedsiębiorstwa dzięki zapewnieniu pracownikom dodatkowych korzyści), lecz odnosi się wprost do przedmiotu prowadzonej działalności oraz do profilu przedsiębiorstwa. Biorąc natomniast pod uwagę, iż działania Podatnika ukierunkowane są na osiąganie zysków, nieodpłatne przekazywanie towarów uniemożliwiające osiągnięcie celu przedsiębiorstwa (zysków) nie jest zdaniem Naczelnika urzędu związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Tale więc o ile Podatnikowi przysługiwało prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach towarów i usług związanych z nieodpłatnym świadczeniem, spełnione są wymogi dla uznania dokonanych czynności za zrównane z odpłatnym świadczeniem usług.

Naczelnik urzędu pragnie także dodać, iż na gruncie uchylonej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązywała analogiczna zasada. Jeżeli Podatnikowi przysługiwało w momencie nabycia towarów i usług prawo do dokonania odliczenia, to nieodpłatne przekazanie tych towarów (zużycie na potrzeby reprezentacji i reklamy) podlegało opodatkowaniu.

Jednocześnie Naczelnik informuje, iż bez względu na ewentualne ziszczenie się warunków ustawowych, nieodpłatne przekazanie (zużycie) towarów (art. 7 ust. 2 pkt 1) nie jest opodatkowane jeżeli obowiązek ich przekazania wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub jest zagwarantowany pracownikom na podstawie przepisów Kodeksu pracy lub na podstawie innych przepisów (np ciepłe napoje, posiłki, odzież ochronna, środki do utrzymania higieny podczas pracy). Przekazanie pracownikom (zużycie) towarów w ramach stosunku zatrudnienia, do czego podatnik jest zobligowany przepisami prawa, nie stanowi w tych przypadkach przekazania towarów na cele osobiste pracowników, lecz ma na celu zabezpieczenie pracownikom warunków zgodnych z przepisami prawa pracy.

Opodatkowaniu podlega także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a zatem na cele inne niż osobiste, np. na potrzeby reprezentacji i reklamy (w tym także towarów przeznaczonych na poczęstunek dla klienta - np. kawa, herbata, ciastka).

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 28.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj