Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-22-1-GK/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22-1-GK/05
Data
2005.03.30



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek od towarów i usług
premia pieniężna
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Skutki podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług wynikające z przekazania premii pieniężnych kontrahentom.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 1 lutego 2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 1 lutego 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 3 lutego 2005 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów spożywczych. Sprzedaż produktów Spółki dokonywana jest bezpośrednio odbiorcom (duże sieci handlowe), jak również hurtowniom, które odprzedają towar jednostkom handlowym. Spółka zdecydowała się na premiowanie sprzedawców detalicznych określonymi kwotami pieniężnymi (premiami), których wypłata uzależniona jest od osiągnięcia przez sklep określonego poziomu zakupów. Przy czym premie przyznawane są jednostkom detalicznym. W przypadku dużych sieci handlowych bezpośrednio tym podmiotom, w przypadku zakupów dokonywanych przez mniejsze jednostki handlowe premia jest przekazywana tym jednostkom pomimo, iż towary są przekazywane przez pośrednika (hurtownię).

Wątpliwości Podatnika dotyczą skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług wynikających z przekazania przedmiotowych premii pieniężnych.

Podatnik zajął stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym dochodzi do odpłatnego świadczenia usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 22%, przez nabywców towarów oferowanych przez Spółkę oraz, iż transakcje te winny być udokumentowane fakturą VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem świadczenie usług na terytorium kraju, za wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 oraz art. 8 ust. 2 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatne świadczenie usług. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej beneficjentem, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć również bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, iż z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż pomiędzy Spółką, a kontrahentem istnieje stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełnione są świadczenia wzajemne. Z przedstawionych okoliczności wynika również, iż Spółka wstępuje w określony związek zależności z kontrahentem, który skutkuje wypłatą premii pieniężnej. Związek wypłaconego wynagrodzenia (premii) ze spełnieniem określonego warunku (osiągnięcie odpowiedniej wartości obrotów ) powoduje, iż mamy do czynienia ze świadczeniem usług. Istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem (określonym zachowaniem), a kwotą wypłaconej premii, która jest przyznawana tylko w przypadku spełnienia określonych w umowie warunków. Zatem kontrahent świadczy na rzecz Spółki usługę, za którą otrzymuje wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. W związku z powyższym wykonanie przedmiotowych usług winno być opodatkowane stawką podatku w wysokości 22%.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Powyższe powoduje, iż świadczenie ww. usług winno być udokumentowane fakturą VAT.

Reasumując powyższe wywody, stanowisko Spółki, - iż w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju opodatkowanych stawką podatku w wysokości 22% - jest prawidłowe. Również stanowisko, iż wykonanie przedmiotowych usług winno być udokumentowane fakturą VAT zasługuje na aprobatę.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj