Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PP-443/126/V2-VAT2/RW-198/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/126/V2-VAT2/RW-198/05
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki --> Usługi turystyki


Słowa kluczowe
fakturowanie
marża
podstawa opodatkowania
stawki podatku
usługi turystyczne
wypoczynek


Pytanie podatnika
Czy podatnik dobrze postąpił rozliczając imprezę turystyczną stosując art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług i wystawiając fakturę VAT marża kontrahentom ?
Czy inne biura turystyczne prawidlowo rozliczyły usługi turystyczne ?


W swoim piśmie z dnia 16.12.2004 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Końskich 23.12.2004 r.), uzupełnione dnia 11.01.2005 r., podatnik informuje, że świadczy usługi turystyki polegające na organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Organizacja tych imprez polegała na:
1. nabyciu od innego biura turystycznego imprezy turystycznej w skład, której wchodziło: zakwaterowanie, prowiant, transport, usługi bytowe, wychowawcze i inne. Dodatkowo podatnik zakupił ubezpieczenie imprezy;
2. nabyciu od ośrodka wypoczynkowego: zakwaterowania i wyżywienia dla dzieci i młodzieży, za co podatnikowi wystawiono fakturę ze stawką VAT 7%.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem:
1. Czy prawidłowo rozliczył dostarczoną imprezę turystyczną?
2. Czy inne biura turystyczne prawidłowo rozliczyły usługi turystyczne?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 16.12.2004 r. (data wpływu do US – 23.12.2004 r.), uzupełnione dnia 11.01.2005 r. - w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) uwzględniając zapis ust. 2-6 tego artykułu, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku z zastrzeżeniem ust. 5, w świetle którego, w przypadku, gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik obok usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie zwanych dalej usługami własnymi, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się zgodnie z treścią art. 119 ust. 2 cyt. ustawy o VAT, usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Zewnętrzni wykonawcy od których podatnik zakupuje różnego rodzaju usługi dla bezpośredniej korzyści turysty, fakturując wykonane przez siebie usługi na podatnika (biuro turystyczne) winni je opodatkować według stawek właściwych dla poszczególnych rodzajów usług, natomiast podatnik w celu rozliczenia się z należnego podatku VAT z tytułu wykonanych usług turystyki winien ustalić należny od nich podatek od obliczonej marży.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik w ramach usługi turystycznej nie wykonywał usług własnych. W tym przypadku ma więc prawo do zastosowania przepisu art. 119 ust. 1 ustawy w celu ustalenia podstawy opodatkowania.

W myśl art. 119 ust. 10 podatnik świadczący usługi w zakresie turystyki i rozliczający się według szczególnej procedury, tj. wg marży, w wystawianej przez siebie fakturze nie wykazuje kwoty podatku. Winna opiewać tylko na ogólną pełną wartość należności za wykonaną usługę, którą ma zapłacić nabywca bez wyszczególniania wartości netto, wartości marży i wartości należnego od marży podatku, zaś kwotę należnego z tytułu tej sprzedaży podatku od marży podatnik winien ująć odpowiednio w ewidencji sprzedaży.

W przedmiotowej sprawie tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez podatnika.

Odnośnie zaś fakturowania usługi turystycznej przez inne biura podróży m. in. „J”, Urząd nie może zająć stanowiska. Nie jest, bowiem wiadome czy biura te wypełniły warunki wymienione w ust. 3 art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj