Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-17/2/BB/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17/2/BB/05
Data
2005.05.06


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
aport
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy czynność wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej należy uwzględnić jako element proporcji ustalanej dla celów korekty rocznej rozliczenia VAT naliczonego , o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o podatku VAT i traktować jako czynność , co do której częściowo nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT , czy też należy ją pominąć przy ustalaniu w/w proporcji jako czynność , do której nie stosuje się przepisów ustawy o VAT?.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza , że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie , dotyczącej ustalenia wskaźnika udziału wartości czynności dających prawo do odliczenia podatku do wartości całości obrotu - jest prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25 lutego 2005r. Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie :

czy czynność wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej należy uwzględnić jako element proporcji ustalanej dla celów korekty rocznej rozliczenia VAT naliczonego , o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) i traktować jako czynność , co do której częściowo nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT , czy też należy ją pominąć przy ustalaniu w/w proporcji jako czynność , do której nie stosuje się przepisów ustawy o VAT ?

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku :

W dniu 31 grudnia 2004r. małżonkowie wnieśli aportem do nowo utworzonej spółki cywilnej całe przedsiębiorstwo prowadzone dotychczas na nazwisko i NIP męża . Początkowo Podatnik nie wykazał tej sprzedaży w deklaracji VAT , jednak następnie złożył deklarację korygującą , w której czynność ta została wykazana jako "sprzedaż zwolniona z VAT" .

Stanowisko podatnika :

czynność wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa do nowej spółki cywilnej stanowi zbycie przedsiębiorstwa i jako czynność nie podlegająca przepisom ustawy o VAT - nie znajdzie się ona wśród składników proporcji , o której mowa w art. 90 ust. 2 - 7 ustawy o VAT .

W konsekwencji powyższego , spółka cywilna - jako następca prawny wniesionego przedsiębiorstwa - nie będzie obowiązana do dokonania korekty VAT naliczonego za 2004r., z uwagi na realizowanie w 2004r. wyłącznie sprzedaży opodatkowanej w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje .

Przyjęte w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) wyłączenie z opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa oraz zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans , wymaga uznania , że nabywca tak określonych przedmiotów jest traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego zbycia . Wskazuje na to art. 91 ust. 9 ustawy stanowiący , że w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans , korekta podatku odliczonego określona w art.91 ust.1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału) . Tym samym zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika - zbywcę , co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności VAT . Nakłada jednak na nabywcę , jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy - obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego , do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa - w zakresie podatku naliczonego , który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem , czy też gdy uległo zmianie przeznaczenie towaru , od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości .

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności , w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (licznik) w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności , w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , oraz czynności , w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (mianownik) .

Ustawodawca nie postanowił , aby przy ustalaniu wartości czynności , w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku była uwzględniana wartość czynności nie podlegających podatkowi VAT . Ponadto zgodnie z utrwalonym orzecznictwem ETS , czynności pozostające poza zakresem VAT nie podlegają uwzględnieniu w mianowniku współczynnika proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego . Wniosek taki wynika również z nadrzędnej zasady neutralności VAT . Zdaniem Tut. Organu podatkowego czynność nie normowana przepisami VAT nie może mieć wpływu na ten podatek .

W świetle powyższego , w przypadku realizacji przez zbywcę przedsiębiorstwa w 2004r. wyłącznie czynności opodatkowanych , nie zachodzi konieczność dokonania przez nabywcę przedsiębiorstwa , korekty rozliczenia podatku po zakończeniu roku , o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT .

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe .

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia .

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika . Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w art. 14 b § 5 .

Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia .
W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie , należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki , zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz . U. z 2004r. Nr 253 , poz. 2532).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj