Interpretacja Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim
3630-PA-0709-483/04/MH
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
3630-PA-0709-483/04/MH
Data
2004.12.06



Autor
Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
nadpłata
podatek akcyzowy
samochód


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) zwracam się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Proszę o potwierdzenie, czy w przypadku dokonania zakupu używanego samochodu osobowego z jednego z krajów wspólnotowych, będę mógł należny podatek akcyzowy rozliczyć z nadpłatą w podatku akcyzowym za 2001 r.? Uzasadnienie: XXXXX jest firmą z branży motoryzacyjnej, do końca 2001 r. jednym z przedmiotów działalności była sprzedaż fabrycznie nowych samochodów osobowych, w ramach umowy dealerskiej z firmą SEAT. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, dokonywałem comiesięcznych rozliczeń podatku akcyzowego. Podstawę opodatkowania stanowiła akcyza należna za sprzedaż samochodów, pomniejszona o podatek zapłacony w momencie uregulowania faktur dokumentujących zakup samochodów u dealera. W związku z utratą płynności finansowej, wystąpiły u mnie zatory w płatnościach, czego konsekwencją był brak możliwości wykazania w deklaracjach podatku naliczonego od zakupiopnych samochodów. W miesiącu czerwcu 2001 r. zaległości zostały uregulowane, a zapłacony podatek akcyzowy mogłem wykazać w deklaracji za czerwiec 2001 r. Jednocześnie nadmieniam, że w miesiącu marcu 2001 r. dokonałem ostatniej sprzedaży samochodu osobowego i od tego momentu nie wystąpił podatek należny do zapłaty. W konsekwencji braku sprzedaży tychże aut, powstała nadwyżka w podatku akcyzowym w wysokości 11 424 zł. Fundamentalną zasadą jest, że nadpłata ta nie podlega zwrotowi, a jej rozliczenie jest możliwe tylko w obrocie. Dlatego chciałbym w ramach prowadzonej działalności dokonać zakupu samochodów w jednym z krajów Unii Europejskiej, a należny podatek akcyzowy rozliczyć w pierwszej kolejności z posiadaną nadpłatą. W związku z powyższym wnioskuję jak na wstępie.


Naczelnik Urzędu Celnego II w Piotrkowie Trybunalskim działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) udziela Podatnikom pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Informacja ta zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. W związku z Państwa zapytaniem z dnia 21.10.2004 r. ( data wpływu do Urzędu 25.10.2004 r. ) Naczelnik Urzędu Celnego II w Piotrkowie Trybunalskim wyjaśnia:

Na podstawie art. 801 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm. ) zwanej dalej ustawą akcyzową, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

W myśl art. 80 ust. 2 pkt 1 ustawy akcyzowej podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju.

Art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy akcyzowej określa moment powstania obowiązku podatkowego w akcyzie od samochodów sprzedawanych w kraju jako chwilę wystawienia faktury, nie póżniej jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

Stosownie do przepisu art. 82 ust. 1 ustawy akcyzowej sprzedający jest zobowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dikinywanej odsprzedaży samochodu osobowego.

Zgodnie z art. 81 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 wyżej powołanej ustawy podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są obowiązane:

1) po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną ( AKC-U ) do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, liczac od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego;

2) dokonać zapłaty akcyzy nie póżniej niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

W związku z powyższym, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego będzie Pan zobowiązany do złożenia w urzędzie celnym deklaracji AKC-U i dokonania wpłaty należnego podatku akcyzowego z tego samego tytułu. Następnie w przypadku sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju będzie Pan zobowiązany do złożenia deklaracji AKC-3 i wpłaty zobowiązania podatkowego wynikającego z tej deklaracji, dopiero wówczas stosownie do art. 79 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym, będzie miał Pan prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Podstawą obniżenia przez podatnika kwoty akcyzy o akcyzę zapłaconą jest przepis art. 79 ustawy akcyzowej, który w swojej treści stanowi, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

Z treści wyżej wymienionego przepisu wynika, że podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku akcyzowego należnego od sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju ( stanowiących wyrób akcyzowy niezharmonizowany ), o kwotę akcyzy zapłaconą przy ich nabyciu lub zapłaconą z tytułu ich importu.

Jednak istnieje pewne ograniczenie wynikające z zawarcia w przedmiotowym przypisie sfomułowania: "związaną ze sprzedażą opodatkowaną", stanowiącego warunek uzależniający je wyłącznie do tych nabytych samochodów, w stosunku do których wystąpiła w danym miesiącu sprzedaż opodatkowana.

Konstrukcja tego przepisu wskazuje na to, że celem jego wprowadzenia, jest zamiar uniknięcia podwójnego opodatkowania w przypadku sprzedaży opodatkowanej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. W przypadku zaś sprzedaży na terenie kraju samochodów osobowych, możliwa jest zarówno sprzedaż opodatkowana ( każda sprzedaż przed pierwszą rejestracją w kraju ) jak i nie podlegająca akcyzie ( każda sprzedaż pojazdów uprzednio zarejestrowanych przed dalszą odsprzedażą w kraju ).

Reasumując, należy stwierdzić, że na gruncie obowiązujących, wyżej opisanych przepisów prawa nie jest możliwe w sytuacji opisanej przez Pana we wniosku z dnia 21.10.2004 roku rozliczenie należnego podatku akcyzowego z nadpłatą w podatku akcyzowym za 2001 rok w przypadku zakupu używanego samochodu osobowego z jednego z krajów wspólnotowych. Podatnik może pomniejszyć w deklaracji AKC-3 z załącznikiem AKC-3/E ( za dany miesiąc ) należną akcyzę za sprzedane w tym miesiącu rozliczeniowym samochody osobowe jedynie o akcyzę zapłaconą od tychże samochodów.

Powyższa informacja uwzględnia stan prawny na dzień 06.12.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj