Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0955/04
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0955/04
Data
2005.03.04



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Czy w związku z wydanym w dniu 4 maja 2004r. orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego podatniczka za 2003r. może rozliczyć się wspólnie z mężem?


Stan faktyczny:

W 2003r. zmarł mąż podatniczki. W dniu 6.04.2004r. złożyła indywidualne zeznanie PIT-36.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie.

W obowiązującym, zatem w 2003r. stanie prawnym, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogli wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

  • oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  • przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim,
  • istniała między nimi wspólność majątkowa,
  • złożyli wniosek o wspólne opodatkowanie.

Zatem łączne opodatkowanie dochodów małżonków – jako wyjątek od zasady - możliwe jest tylko przy spełnieniu wszystkich wskazanych przez ustawodawcę warunków. Nie spełnienie chociażby jednego z nich, pozbawia ich tej możliwości.

Mając, zatem na uwadze powyższy stan prawny, śmierć jednego małżonka pozbawia drugiego małżonka prawa do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów, bowiem małżonkowie nie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a brak na formularzu zeznania podpisu jednego z małżonków równoznaczny jest z brakiem wniosku tego małżonka o łączne opodatkowanie.

Ponadto wyjaśnia się, iż w wyroku z 4 maja 2004r. (sygn. akt K 8/03) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ww. art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w zakresie jakim pozbawia prawa do łącznego opodatkowania małżonków podatników, którzy zmarli w ciągu roku podatkowego lub po upływie roku podatkowego, lecz przed podpisaniem wspólnego zeznania rocznego jest niezgodny z zasadą ochrony małżeństwa i rodziny (art. 18 i 71 ust.1 Konstytucji) oraz zasadą sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji). Wyrok ten jednak obowiązuje dopiero od dnia ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw czyli niesie skutki na przyszłość i nie działa wstecz. Biorąc pod uwagę powyższe, wdowy i wdowcy pozbawieni korzyści podatkowych w rozliczeniach za 2003 r. i lata poprzednie w związku ze śmiercią współmałżonka, nie mogą składać korekt zeznań podatkowych.

Reasumując należy stwierdzić, iż brak jest możliwości skorzystania przez podatniczkę z preferencyjnego opodatkowania małżonków za 2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj