Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP-443/204/04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/204/04
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
Numer Identyfikacji Podatkowej
otrzymanie faktury


Pytanie podatnika
Czy faktura VAT powinna zawierać NIP, czytelny podpis osoby upoważnionej do odbioru takich faktur, czy brak tych elementów czyni fakturę nieważną ?.


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dn. 01.07.2004 r. - w sprawie formalnych wymogów faktury VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Przepisy regulujące zasady wystawiania i przechowywania faktur VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie ze stanem prawnym aktualnym na okres czerwiec do wrzesień 2002 r. - kwestie te regulowało roporządzenie z dnia 22 marca (Dz. U. Nr 27, poz 268). Powołane powyżej rozporządzenie w § 35 ust 1, wymienia elementy, które powinna zawierać co najmniej faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży. Przepis cytowanego rozporządzenia rzeczywiście wymienia zarówno NIP nabywcy jak i podpis osoby upoważnionej do odbioru faktury, jednakże ani ten przepis, ani żaden inny przepis rozporządzenia wykonawczego do ustawy VAT, ani również sama ustawa VAT (Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) nigdzie nie precyzuje kiedy faktura VAT jest nieważna.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że zarówno brak podpisu odbiorcy na fakturze jak i brak numeru NIP odbiorcy na fakturze, nie powoduje sankcji w postaci nieważności faktury, ponieważ przepisy ustawy VAT ani rozporządzenia wykonawczego do ustawy VAT takiej sytuacji nie regulują.
Tut. Organ nie jest również właściwy określić, czy wystawione na Pana rzecz faktury VAT są prawdziwe lub też, czy odzwierciedlają rzeczywisty stan rzeczy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj