Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-53/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-53/04
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
leasing
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
rejestracja umowy
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy muszę rejestrować w Urzędzie umowę dzierżawy samochodu aby móc odliczyć VAT od jego dzierżawy ?.


W odpowiedzi na pismo z dnia 14.05.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni na podstawie art. 14 a par. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5 tegoż artykułu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwota podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych odpłatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.
W ust. 3 i 5 art. 86 ustawy o VAT jest mowa o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności niniejszej niż określona według wzoru;
DL = 357 + n x 68 kg
gdzie:

DL - oznacza dopuszczalna ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
Niemniej, zgodnie z treścią ust. 4 ww. art. 86 ustawy o VAT z kategorii pojazdów samochodowych objętych powyższym ograniczeniem wyłączone zostały:
a) pojazdy specjalne -jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika , że jest to pojazd specjalny,
b) pojazdy samochodowe do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.
Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 154 ww. ustawy o VAT, obowiązujące od 1 maja 2004 r. nowe zasady odliczania podatku VAT zawartego w czynszu (ratach) lub innych odpłatnościach wynikających z zawartej przed dniem 20 kwietnia 2004 r. umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem powyższych umów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, - pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

Jeżeli zatem samochód, który używa Pani na podstawie umowy dzierżawy zawartej 01.12.2003 r. (w stosunku do którego przysługiwało Pani, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującym przed dniem 1 maja 2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu dzierżawnego), jest tym samochodem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż nie zarejestrowała Pani tej umowy w Urzędzie Skarbowym w Bochni, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych odpłatności wynikających z zawartej umowy dzierżawy winna Pani określić zgodnie z dyspozycja ww. art. 86 ust. 7 ustawy o VAT.

Ustosunkowując się do stawianego przez Pani zarzutu o wprowadzeniu Panią w błąd przez tut.Urząd co do treści podniesionego wyżej art. 154 ustawy o VAT, co spowodowało, iż w dniu 14.05.2004 r. nie zarejestrowała Pani w tut. Urzędzie zawartej przed dniem 20 kwietnia 2004 r. umowy dzierżawy , której przedmiotem był samochodów w stosunku do którego przysługiwało Pani zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu dzierżawnego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni informuje, iż zarzut ten nie znajduje odzwierciedlenia w stanie rzeczywistym. Tut. Organ podatkowy nie prowadził z Panią pisemnej korespondencji w powyższym zakresie. W okresie od dnia wejścia w życie ww. ustawy o VAT do dnia 14 maja 2004 r. tut. Urząd zarejestrował blisko 200 umów w oparciu o art. 154 ustawy o VAT. Rejestracja ta miała charakter czysto formalny, tzn. w jej trakcie pracownicy tut.Urzędu nie dokonywali oceny treści tych umów, jak również nie analizował tego co stanowi ich przedmiot. Pośród zarejestrowanych przez tut. Urząd umów znajdują się umowy leasingu, najmu oraz dzierżawy pojazdów samochodowych. W dniu 14.05.2004 r. rejestracji umów dla celów związanych z art. 154 ustawy o VAT dokonywał doświadczony pracownik, którego kompetencje nie budzą wątpliwości. Fakt, iż pracownik ten w dniu 14.05.2004 r. obok umów leasingu zarejestrował również umowę najmu samochodu, wydaje się przeczyć możliwości uzyskania przez Panią informacji o treści cyt. "iż, nie ma konieczności rejestracji umowy, która nie jest umową leasingową".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj