Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PB.III-415-39/PDOF/238/HJ/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB.III-415-39/PDOF/238/HJ/05
Data
2005.05.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
kredyt bankowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
zakup akcji


Pytanie podatnika
1./ Czy poniesione koszty prowizji i odsetek od zaciągniętego kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnuch .


Pismem z dnia 17 marca 2005r , ( uzupełnionym 20.04.2005r. ) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny .

W 2004 roku dokonała Pani zakupu akcji PKO Banku Polskiego S.A. za pośrednictwem Biura Maklerskiego zaciągając w banku kredyt na zakup w/w akcji , który został już spłacony . Poniosła też Pani dodatkowe koszty prowizji i odsetek bankowych . Część zakupionych akcji psprzedała Pani w 2004r i na potwierdzenie tego faktu otrzymała informację PIT-8C , w której nie ujęto kosztów uzyskania przychdu .

Zwróciła się Pani z pytaniem , czy poniesione koszty prowizji i odsetek od zaciągniętego kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychdów z kapitałów pieniężnych .

Sforułowała Pani też własne stanowisko stwierdzając , iż są to koszty pomniejszające uzyskany dochód i należy je wykazać w całości w zeznaniu podatkowym za 2004 rok w części D pkt . 21 i 25 PIT-38 mimo , iż część zakupionych akcji jest w dalszym ciągu w Pani posiadaniu .

Konieczność zmniejszenia dochodu o te koszty w pełnej wysokości za 2004 rok - w Pani pojęciu - podyktowane jest obowiązkiem wykazania ich w roku w którym zostały poniesione oraz ryzykiem , iż przy sprzedaży akcji w latach następnych może nie uzyskać dochodu tylko straty .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny , przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia postanawia udzielić następującej intarpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000r Dz.U.Nr. 14, poz.176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychdów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ust.1 pkt 38 wyżej wymienionej ustawy , zgodnie z którym za koszty uzyskania przychdów nie uważa się wydatków na obięcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni , udziałów ( akcji ) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych , a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych ; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychdu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziaów ( akcji ) wkładów oraz innych papierów wartościowych , w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierół wartościowych , a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych .
Wydatki poniesione na zakup papierów wartościowych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu dopiero w chwili zbycia tych papierów .

W związku z tym , że w 2004r sprzedała Pani tylko część akcji koszty związane z otrzymaniem kredytu bankowego należy rozliczyć proporcjonalnie do ilości zbytych akcji .

Zgodnie z art.14b § 1 Ordynacji podatkowej , interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy . Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art.14b § 2 w/w ustawy .

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa , które były przedmiotem interpretacji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj