Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/153/ 05 /ŁG
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/153/ 05 /ŁG
Data
2005.04.26



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dyskonto
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
weksel
wierzytelność


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy w kontekście objęcia z dniem 1 maja 2004 r. usług faktoringu 22% podatkiem od towarów i usług, dyskonto weksli handlowych winno być traktowane również jako usługa faktoringu i podlegać opodatkowaniu według stawki 22%, czy w dalszym ciągu podlegać zwolnieniu jako odrębna usługa pośrednictwa finansowego, a w konsekwencji, czy podatnik ma prawo odliczyć naliczony podatek od towarów i usług od ww. usługi ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.03.2005 r., który wpłynął w dniu 25.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej usług dyskonta weksli, polegających na wykupie niewymagalnych wierzytelności wekslowych pochodzących z obrotu gospodarczego oraz prawa odliczenia naliczonego podatek od towarów i usług od ww. usługi jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.03.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka korzysta z usług pośrednictwa finansowego polegających na dyskoncie niewymagalnych wierzytelności wekslowych pochodzących z obrotu gospodarczego (weksle stanowią zapłatę za towar lub usługę). Z dniem 1 maja 2004 r., po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zawężeniu uległ katalog usług zwolnionych od podatku. Ze zwolnienia przedmiotowego wyłączone zostały między innymi usługi faktoringu. Spółka nie ma jasności, jak traktować usługi dyskonta weksli, polegające na wykupie niewymagalnych wierzytelności wekslowych pochodzących z obrotu gospodarczego. W ocenie Spółki usługa dyskonta weksli z ekonomicznego punktu widzenia niczym nie różni się od usług faktoringu, gdyż w obu przypadkach mamy do czynienia z usługą polegającą na finansowaniu obrotu gospodarczego poprzez wykup wierzytelności przed ich terminem płatności. W związku z powyższym podatnik nie ma pewności, czy podatek naliczony z faktur dokumentujących usługę dyskonta weksli, podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Spółka stoi na stanowisku, iż zwyczajowa definicja faktoringu, jako usług polegających na wykupie niewymagalnych wierzytelności, wynikających z zakupionych towarów i usług zawiera w sobie również dyskonto weksli handlowych. Zdaniem Spółki o opodatkowaniu lub zwolnieniu od podatku od towarów i usług winien decydować charakter ekonomiczny, prawny i finansowy, nie zaś sposób udokumentowania wierzytelności handlowej. Powyższe potwierdza załączona kopia opinii Urzędu Statycznego w Łodzi, który klasyfikuje usługę dyskonta weksli do usług faktoringu (PKWiU 65.22.10-00.10). Podatnik uważa, iż przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 22% z faktur dokumentujących wykonaną usługę dyskonta weksli.

Spółka pyta, czy w kontekście objęcia z dniem 1 maja 2004 r. usług faktoringu 22% podatkiem od towarów i usług, dyskonto weksli handlowych winno być traktowane również jako usługa faktoringu i podlegać opodatkowaniu według stawki 22%, czy w dalszym ciągu podlegać zwolnieniu jako odrębna usługa pośrednictwa finansowego, a w konsekwencji, czy podatnik ma prawo odliczyć naliczony podatek od towarów i usług od ww. usługi ...

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Stosownie do poz. 3 pkt 5 załącznika nr 4 do ustawy, zawierającego „Wykaz usług zwolnionych od podatku”, zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego (PKWiU Sekcja J ex 65-67) z wyłączeniem usług ściągania długów oraz faktoringu. Wobec powyższego usługi faktoringu od 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Spółka do przedmiotowego wniosku załączyła opinię Urzędu Statycznego w Łodzi, iż usługi polegające na wykupie niewymagalnych wierzytelności wekslowych pochodzących z obrotu gospodarczego oraz wykupie niewymagalnych faktur dokumentujących zrealizowane dostawy, z zaangażowaniem własnych środków (w celu sprzedaży lub windykacji na własny rachunek) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.22.10-00.10 „Usługi faktoringu”.

Wobec powyższego wynagrodzenie z tytułu usługi dyskonta weksli, polegające na wykupie niewymagalnych wierzytelności wekslowych pochodzących z obrotu gospodarczego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową 22%.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie nie zachodzą okoliczności wyłączające uprawnienie Spółki do odliczenia podatku naliczonego, wymienione w art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wykonaną usługę dyskonta weksli.

Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj