Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1098/04
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1098/04
Data
2005.04.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga budowlana
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
1) Czy w związku z przeniesieniem na rzecz osób trzecich praw i obowiązków wynikających z umowy dotyczącej nabycia lokalu mieszkalnego należy dokonać zwrotu dokonanych odliczeń od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych poniesionych w latach 2000 – 2002?
2) Czy podatnikom przysługuje prawo do kontynuacji odliczeń z tytułu „dużej ulgi budowlanej”


Stan faktyczny:

Podatnicy w 2000r. zawarli z deweloperem umowę na zakup lokalu mieszkalnego a w latach 2000 – 2002 dokonywali zaliczkowych wpłat na zakup tego lokalu i z tego tytułu korzystali z odli-czeń w ramach „dużej ulgi budowlanej”. Wydanie lokalu mieszkalnego i podpisanie protokołu od-bioru technicznego nastąpiło w listopadzie 2002r. W lipcu 2003r. przed sporządzeniem aktu notarialnego własności podatnicy odpłatnie scedowali wszelkie prawa do tego mieszkania na rzecz osób trzecichi dokonali zakupu innego lokalu mieszkalnego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad.1) Przesłanki utraty praw „dużej ulgi budowlanej” zostały określone przez ustawodawcę w treści art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. - zgodnie z którym jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 i 2 (tj. między innymi zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym), a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
  • do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, do-licza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na podstawie postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w jego brzmieniu obowiązują-cym przed dniem 1 stycznia 2002 r. również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Użyty przez ustawodawcę „zwrot odliczonych wydatków” oznacza, iż objęte są nim wszelkie zdarzenia gospodarcze, w związku z którymi zwrócono podatnikowi poniesione nakłady.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy umową przejęcia praw i obowiązków odpłatnie scedowali na rzecz osób trzecich prawa do odebranego od dewelopera mieszkania za kwotę będącą równowartością kwoty jaką wpłacili na poczet zakupu tego lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym należy uznać, iż kwota wydatków odliczona przez podatników w latach 2000 - 2002, a następnie im zwrócona (pomimo zakupu innego mieszkania) - podlegała odpowiednio doliczeniu do podatku dochodowego w 2003r.

W świetle powyższego podatnicy byli zobowiązani do zwrotu ulgi wykorzystanej z tytułu ponoszenia w latach 2000-2002 wydatków na zakup lokalu mieszkalnego.

Ad.2) Od dnia 1 stycznia 2002r. zlikwidowano możliwość korzystania przez podatników z tzw. „dużej ulgi budowlanej”.

Jednocześnie jednak w art. 4 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. postanowiono, iż podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy z dnia 26 lipca 1991r w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

W świetle powyższych przepisów podatnicy zachowują prawo do odliczeń tylko wówczas, gdy kontynuują tę samą inwestycję. Przy czym użyty zwrot „kontynuacja danej inwestycji" w tym przypadku należy rozumieć jako ponoszenie po dniu 31 grudnia 2001r. dalszych wydatków na zakup tego samego lokalu mieszkalnego od dewelopera. Odstąpienie prawa do nabycia lokalu mieszkal-nego i zakup innego mieszkania, jest nową inwestycją w rozumieniu wyżej powołanych przepisów.

W konsekwencji dokonanie przez podatników po dniu 31 grudnia 2001r. zakupu innego mieszkania skutkuje utratą prawa do kontynuacji odliczeń od podatku w ramach „dużej ulgi budowlanej”, bowiem wiąże się z inną inwestycja mieszkaniową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj