Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.II.415/1/6/05
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.II.415/1/6/05
Data
2005.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odpowiedzialność za zobowiązania
sprzedaż nieruchomości
zobowiązanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy rozwiedzeni małżonkowie odpowiadają za połowę zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym należnym od przychodu osiągniętego ze sprzedaży wspólnej nieruchomości, czy też solidarnie za całość zobowiązania w przypadku gdy zobowiązanie powstało w okresie trwania małżeństwa.


Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że 2003 roku, sprzedał wraz z małżonką mieszkanie, które użytkowali krócej niż pięć lat. Z uwagi na powstanie obowiązku podatkowego z tytułu przychodu ze sprzedaży nieruchomości, podatnicy złożyli oświadczenie, w którym stwierdzili, że uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczą, w okresie dwóch lat, na cele mieszkaniowe. W międzyczasie doszło do ustania małżeństwa w wyniku orzeczenia rozwodu.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta, zgodnie z ust. 2a art. 28, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).
Tak więc podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy każdego z małżonków z osobna i to niezależnie od tego, że sam przychód jako "dochód z majątku wspólnego" stanowi nadal majątek dorobkowy małżonków, którym to majątkiem mogą oni razem rozporządzać wydatkowując go wspólnie np. na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy podatkowej, powodując - przy spełnieniu dalszych warunków - iż będzie on zwolniony od podatku dochodowego.

Natomiast kwestię odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe reguluje art. 110 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Warunkiem zatem ponoszenia przez byłego małżonka odpowiedzialności jest powstanie zobowiązania podatkowego w trakcie trwania związku małżeńskiego i trwania wspólności majątkowej. Odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka ma charakter odpowiedzialności osobistej ograniczonej kwotowo. Odpowiada on z całego swojego majątku, ale tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Mając na uwadze ww. przepisy prawa podatkowego oraz opisany przez podatnika stan faktyczny należy stwierdzić, że odpowiedzialność podatnika za powstałe zobowiązanie małżonki z tytułu sprzedaży mieszkania ograniczona jest wartościowo do wysokości wartości udziału w majątku wspólnym, natomiast opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega przypadająca na podatnika część przychodu uzyskana w 2003 roku ze sprzedaży mieszkania.
Jednakże w przypadku wydatkowania uzyskanego przychodu zgodnie ze złożonym w tutejszym organie podatkowym oświadczeniem, przychód ten przy spełnieniu przewidzianych ustawowo warunków - może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj