Interpretacja Prezydenta Miasta Oświęcimia
FN/p.IX.3110-77/03
z 30 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FN/p.IX.3110-77/03
Data
2003.12.30



Autor
Prezydent Miasta Oświęcimia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Przepisy ogólne --> Definicje


Słowa kluczowe
budynek
decyzja administracyjna
działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Jakie są zasady dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków i budowli związanych z powadzeniem działalności gospodarczej ze względów technicznych?


Szanowni Państwo,
Odpowiadając na Państwa pismo nr: FP/596/2003 zawierające zapytanie o zakresie stosowania przepisu wyłączającego opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budynków i budowli z zakresu przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ze względów technicznych, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
zgodnie z art. 1a ust. a pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 ze zm.) za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Zatem w świetle powołanego przepisu o uznaniu gruntu, budynku lub budowli za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje fakt jej posiadania przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Wyłączenie z zakresu przedmiotów opodatkowania nieruchomości związanych prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy sytuacji, gdy nieruchomość nie jest i jednocześnie nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, a powodem tego jest zły stan techniczny nieruchomości, a zatem zdarzenie niezależne od podatnika.

Strona zapytuje, czy wystarczającym dowodem niewykorzystywania budynków i budowli do działalności gospodarczej ze względów technicznych jest protokół z oceny stanu technicznego budynków i budowli sporządzony przez powołaną przez podatnika komisję?

Tutejszy organ wskazuje, że przedsiębiorca nie może dokonać oceny stanu technicznego przedmiotów opodatkowania, ponieważ do takiej oceny uprawniony jest właściwy organ administracji. Zgodnie z art. 81 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r., Nr 106, poz. 1126 ze zm.) do podstawowych obowiązków organów administracji architektoniczno - budowlanej i nadzoru budowlanego należy nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych. Wymieniona ustawa reguluje sposób działania organu administracji w sytuacji stwierdzenia, że obiekt budowlany jest w złym stanie technicznym. Zdaniem Ministerstwa Finansów (pismo bez numeru z dnia 14.03.2003 r. opublikowane w „Serwisie Podatkowymi" 2003/8/5; pismo nr LK-868/LP/03/PP z dnia 14.07.2003 r. i in.) omawiane wyłączenie ze względów technicznych będzie miało miejsce w szczególności w przypadku wydania przez organ nadzoru budowlanego na podstawie art. 68 powoływanej ustawy Prawo budowlane decyzję o opróżnieniu bądź o wyłączeniu z użytkowania całości lub części budynku ze względu na zły stan techniczny. Zatem brak możliwości wykorzystywania przedmiotu opodatkowania ze względów technicznych powinien zostać potwierdzony przez właściwy organ administracji publicznej w drodze decyzji administracyjnej wydanej w trybie przepisów powoływanej ustawy.

W sytuacji stwierdzenia przez właściwy organ braku możliwości użytkowania omawianych przedmiotów opodatkowania ze względów technicznych, a w konsekwencji niewykorzystywanie ich do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych nastąpi opodatkowanie budynków według stawek dla tzw. budynków pozostałych, natomiast budowle jako niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

Strona zapytuje również, czy przez zły stan techniczny nieruchomości należy rozumieć także okres przejściowy, w którym budynki i budowle są dostosowywane do działalności o określonym profilu?

Tutejszy organ podatkowy wskazuje, że ustawodawca określił, iż przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie jest i nie może być wykorzystywany do szeroko rozumianej działalności gospodarczej, a nie do prowadzonego przez przedsiębiorcę konkretnego rodzaju działalności. Wyłączenie przedmiotów opodatkowania z kategorii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej musi mieć charakter obiektywny tj. przedmiot opodatkowania nie może nadawać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez konkretnego przedsiębiorcę i jednocześnie nie mógłby być wykorzystywany przez inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą o innym charakterze. Reasumując, jakakolwiek działalność gospodarcza w danym obiekcie nie może być wykonywana. Ponadto trwała lub czasowa niemożność użytkowania budynku lub budowli wynikająca z okoliczności zależnych od podatnika np. remontu czy względów ekonomicznych jest bez znaczenia dla zastosowania przedmiotowego wyłączenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj