Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/415/25/05
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/415/25/05
Data
2005.04.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
najem
zryczałtowany podatek dochodowy
źródła przychodu


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego od całości dochodów uzyskiwanych z najmu i dzierżawy przez jednego z małżonków.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, działając na podstawie z art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 03.02.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie opodatkowania całości przychodów uzyskanych z dzierżawy gruntu przez jednego ze współmałżonków jest nieprawidłowe.

W dniu 03.02.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął Pani wniosek o interpretację przepisów w sprawie opłacania przez Panią zryczałtowanego podatku dochodowego od całości dochodów uzyskiwanych z najmu i dzierżawy.

Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 11.02.2005 r. znak IUSIPD1/410/68/05 tut. organ podatkowy wezwał Panią do uzupełnienia braków formalnych. Braki formalnie wniosku zostały usunięte dnia 17.02.2005 r.

W złożonych pismach przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

• jest Pani, wraz z mężem, współwłaścicielką nieruchomości, z której grunt oddany został w najem poszczególnym osobom, które postawiły tam blaszane garaże,

• od właścicieli garaży pobierany jest miesięcznie czynsz,

• wynajmowany grunt nie jest związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez małżonka,

• w dniu 10.01.2005 r. złożyła Pani oświadczenie o zmianie w 2005 r. formy opodatkowania z zasad ogólnych na zryczałtowany podatek dochodowy,

• oświadczenie jw. złożył również małżonek ale z uwagi na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej „opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym od najmu i dzierżawy nie przysługuje mu”.

Uważa Pani, iż w przedstawionej sytuacji oraz w związku z tym, iż nie otrzymuje innych dochodów, może „w 2005 roku opłacać zryczałtowany podatek od najmu i dzierżawy z całości dochodów”.

Oceny prawnej przedstawionego przez Panią stanowiska dokonano w oparciu o przepisy:

• ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

• ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą stanowią źródło przychodów.

Dochody osiągane przez podatników z ww. źródła, zgodnie z art. 9a ust. 6 ww. ustawy są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. „Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych”.

W związku z powyższym podstawowym warunkiem decydującym o opłacaniu podatku od przychodu uzyskanego z najmu, dzierżawy w formie ryczałtu jest, aby umowa o najem, dzierżawę nie była zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli zatem, wynajmowany pod garaże grunt nie jest związany z działalnością gospodarczą i nie wchodzi w zakres prowadzonej przez małżonka działalności, przychód uzyskany z tytułu najmu może zostać opodatkowany w formie zryczałtowanego podatku dochodowego przez małżonków oddzielnie lub w całości przez jednego z nich.

Podatnicy, którzy zamierzają, w danym roku podatkowym, opodatkować przychód z najmu w formie zryczałtowanego podatku dochodowego muszą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania złożyć, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy – art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, stosuje się zasadę określoną w ust. 5 tego artykułu tzn. przychody w odniesieniu do każdego małżonka określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w przychodach (dochodach), a w razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w przychodach (dochodach) są równe, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

„Oświadczenie, o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych”.

„Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych” – art. 12 ust. 7 i 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Tak więc, zgodnie z powyższymi przepisami, jeśli małżonkowie chcieli w 2005 r. skorzystać z prawa opodatkowania całości przychodu przez jednego z nich zobowiązani byli złożyć do 20 stycznia 2005 r. oświadczenie, o którym mowa wyżej tj. oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. Wybrana przez małżonków możliwość opodatkowania całości przychodów z najmu i umów podobnych przez tylko jednego z nich dotyczy wyłącznie danego roku podatkowego i nie wiąże ich w kolejnych latach. Jeśli podatnicy chcą skorzystać z omawianej formy opodatkowania w kolejnym roku podatkowym, obowiązani są złożyć ponownie oświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7.

Biorąc pod uwagę, iż oświadczenie w sprawie wyboru zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków nie zostało złożone, stanowisko przedstawione przez Panią tut. organ podatkowy uznał za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w powołanym na wstępie piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj