Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405 UPP-443/8/2005
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405 UPP-443/8/2005
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
faktura
podatek od towarów i usług
stawki podatku
stolarka okienna
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT na fakturze dla usług remontowo-budowlanych w budownictwie mieszkaniowym, jeśli podatnik na fakturze w jednej pozycji chce usługę wraz z materiałem?


POSTANOWIENIEDziałając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na pisemny wniosek, o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych i usług zakładania stolarki budowlanej (w tym montaż lub wymiana okien i drzwi), i uważa, że na fakturze powinien zastosować stawkę w zależności od sposobu zawartej umowy z podatnikiem, w związku z czym: 1) jeżeli jest wykonywana usługa remontowo-budowlana w budownictwie mieszkaniowym i inwestor chce na fakturze mieć usługę wraz z materiałami budowlanymi w jednej pozycji, to podatnik może całą usługę wykazać ze stawką 7% - zgodnie z art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast 2) jeśli jeśli podatnik chce aby na fakturze osobno była ujęta usługa i osobno zakup materiałów budowlanych wówczas na usługę można zastosować stawkę 7% - zgodnie z art. 146 wyżej cytowanej ustawy, natomiast zakup materiałów należy na fakturze wykazać ze stawką podstawową - 22% jako stawką właściwą dla materiałów budowlanych ,Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie ma żadnych przeciwskazań, aby: jeżeli jest wykonywana usługa remontowo-budowlana w budownictwie mieszkaniowym i inwestor chce na fakturze mieć usługę wraz z materiałami budowlanymi w jednej pozycji, to podatnik może całą usługę wykazać ze stawką 7% - zgodnie z art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast jeśli podatnik chce, aby na fakturze osobno była ujęta usługa i osobno zakup materiałów budowlanych, wówczas na usługę można zastosować stawkę 7% - zgodnie z art. 146 wyżej cytowanej ustawy, natomiast zakup materiałów należy na fakturze wykazać ze stawką podstawową - 22%, jako stawką właściwą dla materiałów budowlanych.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na świadczeniu kompleksowych usług świadczonymi w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych i usług zakładania stolarki budowlanej (w tym montaż lub wymiana okien i drzwi),Naczelnik Urzędu Sarbowego w Gostyninie podziela zdanie podatnika , że wykonywane usługi łącznie z materiałem należy zafakturować jako jedną pozycję opodatkowaną 7% stawką podatku VAT, bez dzielenia tej usługi na poszczególne elementy i przypisywania im właściwych stawek VAT.

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa organ podatkowy informuje:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do:a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.Definicję robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą zawiera art. 146 ust. 2 cyt. ustawy.

Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: - 111 budynki mieszkalne jednorodzinne,- 112 budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,- ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle przytoczonych powyżej przepisów, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego co jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej.

Jeżeli zatem przedmiotem tej umowy są roboty budowlano - montażowe dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), w ramach których Podatnik będzie wykonywał usługi, wówczas do pełnej wartości kosztorysu, zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 71 ze zm.) może zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT.

W powyższej sytuacji należy wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. W pozycji tej również towar jako integralny element całej usługi będzie objęty tą stawką podatku - tj. taką jak za samą usługę.W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz.150) w poz. 19 zał. Nr 1 określono stawkę 7 % dla montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy - rozporządzenie weszło w życie od 15 lutego 2005 r.Wyłączenie natomiast z kosztorysu poszczególnych elementów, tj. materiałów, transportu, robocizny w celu opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług osobno (wg przewidzianych stawek), nastąpi w sytuacji, gdy umowa zawarta z klientem określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług.Natomiast, jeżeli przedmiotem tej umowy będzie tylko dostawa (sprzedaż) materiałów, wówczas należy wystawić fakturę z zastosowaniem stawki podstawowej, tj. 22%.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b §1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj