Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405 UPP-443/6/2005/AJ
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405 UPP-443/6/2005/AJ
Data
2005.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
depozyty
dostawa towarów
kontrahenci
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy przekazanie ekspozytorów do innych przedsiębiorców na zasadzie umowy depozytu, w celu rozpowszechniania informacji handlowej o firmie i jej produktach, z jednoczesnym eksponowaniem tych produktów, winno być potraktowane jako dostawa towarów z jednoczesnym obowiązkiem opodatkowania tej czynności, i czy w tym przypadku znaczenie ma pojedyńcza wartość jednostkowa netto ekspozytora ?


POSTANOWIENIEDziałając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że powyższe czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z czym bez znaczenia jest wartość jednostkowa netto ekspozytora, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że firma nabywa ekspozytory na podstawie faktur VAT i przekazuje je kontrahentom na podstawie umowy depozytu z możliwością zwrotu, w związku z czym kontrahenci nie ponoszą żadnych kosztów z tym związanych, a przekazane ekspozytory stanowią cały czas własność firmy.Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów z branży budowlanej, a w szczególności elektrycznej, a strategia handlowa i marketingowa spółki polega m.in. na oferowaniu sprzedawanych przez nas towarów nie tylko w postaci reklamy w środkach masowego przekazu, ale także poprzez docieranie do hurtowni, sklepów, składów budowlanych czy innych sprzedawców sprzętu oświetleniowego i elektrycznego i przedstawiania im towarów poprzez udostępnianie ich potencjalnym klientom na ekspozytorach handlowych.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności Spółka dokonuje bezpłatnego udostępniania do ww. przedsiębiorstw ekspozytorów na podstawie umowy depozytu, które przez cały czas stanowią własność spółki. Ponadto Spółka samodzielnie będzie określać warunki użytkowania przez ww. przedsiębiorstwa udostępnianych im materiałów. Jednocześnie Spółka zachowuje prawo do zażądania zwrotu materiałów. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Jako zasadę przyjęto zatem, że za dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Definicja ta wskazuje zatem, iż istotny jest przede wszystkim ekonomiczny, a nie prawny aspekt transakcji, bowiem w przypadku tym nie musi nastąpić przeniesienie własności towarów w rozumieniu prawa cywilnego. Spośród czynności "przeniesienia prawa rozporządzenia towarami jak właściciel" można wymienić takie czynności jak: sprzedaż, zamianę oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu, tj. nie tylko uprawnienia do korzystania z nabytych towarów, ale i obciążenia oraz wyzbycia się własności.

Jeżeli zatem podatnik przekazuje różnym podmiotom nieodpłatnie do użytkowania na podstawie zawartych z nimi umów depozytu ekspozytory służące wspieraniu sprzedaży produktów Spółki, a podmioty te zobowiązane są do eksponowania przy użyciu tych ekspozytorów wyłącznie towarów Spółki, z zastrzeżeniem ich zwrotu, to nie można mówić o przeniesieniu prawa do rozporządzenia tymi towarami jak właściciel. Zatem czynność ta nie stanowi dostawy, która podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowi ona natomiast nieodpłatne świadczenie usług, nie będące dostawą, które jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu będącego przedmiotem usługi towaru w całości lub w części wówczas, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT traktowane jest jak odpłatne świadczenie, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z pisma Spółki wynika jednak, że przekazanie wymienionych towarów do użytkowania przez odrębnych przedsiębiorców związane jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa, tj. do wspierania oraz promowania produktów Spółki. Zatem omawiana czynność nie będzie stanowić również odpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.W związku z powyższym wartość jednostkowa netto ekspozytora jest bez znaczenia dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem przekazanie ekspozytorów do innych przedsiębiorców na zasadzie depozytu w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi ani dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b §1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj