Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/4/4/05/EŻ
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/4/4/05/EŻ
Data
2005.04.04



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
potwierdzenie
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
wyroby akcyzowe zharmonizowane


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy dokonując dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, może korzystać ze stawki 0% zgodnie z art 42 ust 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm), jeżeli dokumentem potwierdzającym przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju jest karta 3 Administracyjnego Dokumentu Towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.01.2005 roku ( data wpływu do tutejszego urzędu ) uzupełnionego w dniu 14.02.2005 roku ( data wpływu do tutejszego urzędu ) żądającej udzielenia pisemnej interpretacji art 42 ust 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


STAN FAKTYCZNY PODANY WE WNIOSKU JEST NASTĘPUJĄCY:
Spółka w okresie od lipca 2004 roku do grudnia 2004 roku dostarczała wyroby akcyzowe zharmonizowane do kontrahentów zagranicznych którzy, jako nabywcy znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Posiadają oni zgodnie z art 42 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Towar w postaci wyrobów akcyzowych został załadowany na terenie Spółki, następnie przedstawiciel Urzędu Celnego w Pruszkowie Referat Szczególnego Nadzoru Podatkowego potwierdził fakt przeprowadzenia załadunku towaru, nakładając zabezpieczenia na przesyłce w postaci plomby. Towar został dostarczony do kontrahenta o czym świadczy pieczątka potwierdzającego odbiór.Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy dokonując dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, może korzystać ze stawki 0% zgodnie z art 42 ust 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm), jeżeli dokumentem potwierdzającym przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju jest karta 3 Administracyjnego Dokumentu Towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.


STANOWISKO WNIOSKODAWCY CO DO OCENY TEGO STANU FAKTYCZNEGO:
W opinii Spółki karta 3 ADT jest dowodem, o którym mowa w art 42 ust 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), ponieważ na rewersie karty 3 wymaga się potwierdzenia odbioru przez odbiorcę.


OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY W PRZEDSTAWIONYM STANIE FAKTYCZNYMI I PRAWNYM
Zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr.54 poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Stawka opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została określona w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wysokości O % pod warunkiem jednak, że:podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numeridentyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskiewłaściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodaneji podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającejdostawę towaru,podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którymmowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotemwewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcyna terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.Zgodnie z art 42 ust 3 w/w ustawy dowodami, o których mowa w ust l pkt 2 są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju :
1/ dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika ( spedytora ) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi ( spedytorowi ); dokumentem przewozowym może być list przewozowy,
2/ 1 kopia faktury dostawy,
3/ specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4/ dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.W/w dokumenty są wystarczające w przypadku gdy przewoźnikiem nie jest bezpośrednio dostawca lub nabywca.

W świetle powyższych przepisów w związku z dokonywaniem dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych dokumentem potwierdzającym przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju może być karta 3 Administracyjnego Dokumentu Towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, która łącznie z wyżej wymienionymi dowodami po spełnieniu pozostałych warunków daje Spółce prawo do opodatkowania dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w/g stawki VAT 0%.

POUCZENIE:

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 par. 2 pkt 1 zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości)Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 86, poz. 960 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj