Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0866/04
z 6 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0866/04
Data
2005.01.06



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
konkursy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód osiągnięty z tytułu przedmiotowych nagród jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też należy potrącić 10% podatek od tego przychodu?


Stan faktyczny:

Urząd Gminy organizuje konkursy na temat „Wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej” i „Piękna wieś”. Laureatom tych konkursów przyznawane są nagrody.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W świetle zapisu art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68, nie łączy się z dochodami z innych źródeł i pobiera się od nich zryczałtowany podatek dochodowy - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. obejmuje wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, iż przedmiotowemu zwolnieniu podlega wartość świadczeń nie przekraczających jednorazowo 760 zł:

  • w konkursach lub grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu, albo
  • w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, albo
  • nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Otrzymane przez laureatów konkursów nagrody w konkursach „Piękna wieś” (tj. konkursu mającego na celu poprawę estetyki zagród wiejskich i wsi poprzez podejmowanie prac porządkowych, higieniczno-sanitarnych i upiększających) oraz „Wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej” nie podlegają wskazanemu zwolnieniu, gdyż przedmiotowe konkursy nie dotyczą dziedzin nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu, jak również konkursy te nie są organizowane i emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu. Zatem – wartość nagród w tych konkursach opodatkowana będzie w całości zryczałtowanym 10% podatkiem.

Nadmienić należy, iż zgodnie z treścią art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 - nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj