Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/4-2/2005/MK
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/4-2/2005/MK
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek naliczony
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dot. prawidłowego rozliczenia faktur korygujących z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 04.01.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawidłowego rozliczenia faktur korygujących z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku jako nieprawidłowe


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona jest nabywcą towarów z krajów unii europejskiej. Spółka dokonując rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonuje przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej według bieżącego kursu złotego wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski. W przypadku otrzymywania przez Spółkę faktur korygujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, przyjmowany jest kurs waluty obcej z daty wystawienia faktury korygującej przez dostawcę. Natomiast w deklaracji VAT-7 faktura wewnętrzna dotycząca korekt ujmowana jest przez wnioskodawcę w miesiącu wystawienia faktury korygującej.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6 - 9. Z art. 20 ust. 6 w/w ustawy wynika, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Dla dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, nabywca jest zobowiązany wystawić fakturę wewnętrzną.

Zgodnie zaś z § 19 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ) nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.

Zgodnie zaś z § 20 ust. 4 w/w rozporządzenia nabywca otrzymujący fakturę korygującą:
1)jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał
2)jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał

Powyższy przepis precyzuje moment właściwego rozliczenia faktury korygującej dotyczącej także wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W świetle powyższego po otrzymaniu faktury korygującej (umniejszającej) dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek należny w miesiącu, w którym otrzymała fakturę korygującą. Do przeliczenia na złote należy zastosować kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury korygującej. Podatek naliczony należy pomniejszyć w miesiącu, w którym Strona otrzymała fakturę korygującą.

W przypadku zaś otrzymania faktury korygującej zwiększającej wartość dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Strona jest uprawniona do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymała.

W związku powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dn. 04.01.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj