Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PP/4430-11/05
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PP/4430-11/05
Data
2005.05.16



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
garaż
infrastruktura towarzysząca
rolety, żaluzje
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy montażu rolet zewnętrznych (PKWiU 28.12.10-50.32) oraz bram garażowych (PKWiU 28.12.10-30.50) przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego?


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie delegacji wynikającej z ust. 16 tego artykułu może w drodze rozporządzenia, obniżać stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek, uwzględniając specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług; przebieg realizacji budżetu państwa; przepisy Wspólnoty Europejskiej.

Minister skorzystał z powyższej delegacji i w par. 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) obniżył stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Ostatnie zmiany tego rozporządzenia zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U z dnia 31 stycznia 2005r. Nr 17, poz. 150) i polegały między innymi na dodaniu dwóch pozycji w załączniku nr 1 rozporządzenia. Zmiana dotyczyła jedynie konkretnych usług, o konkretnym podmiocie i przedmiocie świadczenia, w ściśle określonych sytuacjach.

Zgodnie z pozycją 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia obniża się stawkę podatku do wysokości 7% dla usług montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, czyli budynkach mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozycja 20 ww załącznika dotyczy zaś budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych; budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, niezależnie od podmiotu dokonującego takich prac.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika swierdzić należy, że montaż rolet oraz bram garażowych nie może korzystać z 7% stawki podatku VAT na podstawie pozycji 19 i 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Towary bowiem, których dotyczy pytanie to rolety zewnętrzne (PKWiU 28.12.10-50.32) oraz bramy garażowe (PKWiU 28.12.10-30.50) a nie okna i drzwi, o których mowa w pozycji 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia.

W świetle przytoczonych przepisów podatkowych, biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku oraz sformułowane pytanie podatnika, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż montaż rolet oraz bram garażowych nie może korzystać z 7% stawki podatku VAT na podstawie pozycji 19 i 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj