Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDII/005/21/415-I/IJ/2005/36647
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/005/21/415-I/IJ/2005/36647
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
samochód prywatny
umowa zlecenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacony zleceniobiorcy ryczałt na jazdy lokalne za używanie własnego samochodu do realizacji zadań związanych z wykonywaniem zlecenia jest wolny od podatku dochodowego?


W dniu 10.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ..... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy po zatrudnieniu osoby na umowę zlecenie, wypłacony ryczałt na jazdy lokalne za używanie własnego samochodu do realizacji zadań związanych z wykonaniem zlecenia jest wolny od podatku dochodowego.
W związku z wezwaniem z dnia 16.03.2005 r. tutejszego Organu uzupełnił Pan ww. wniosek określając, że zwraca się z zapytaniem jako płatnik podatku dochodowego.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
W powołanym we wniosku rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27 poz. 271 ze zm.) jest mowa o zwrocie kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów (...) niebędacych własnością pracodawcy.
Zapytanie zawarte we wniosku brzmi: czy wypłacony zleceniobiorcy ryczałt na podstawie ww. rozporządzenia za używanie własnego samochodu do realizacji zadań związanych z wykonaniem zlecenia jest wolny od podatku dochodowego. Ww. Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku zawarł stanowisko, że odpowiedź na to zapytanie jest pozytywna. Tutejszy Organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie i stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
Wobec powyższego ww. świadczenie zleceniobiorcy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 23b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniem z podatku dochodowego objęty jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwośc przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj