Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423/14/05/EN
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423/14/05/EN
Data
2005.04.29



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Podatnik


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
podmiotowość podatkowa


Pytanie podatnika
Czy Spółka jako wspólnik niemieckiej Spółki Komandytowej prowadzącej na terytorium Polski działalność gospodarczą (leasing nieruchomości) za pośrednictwem Oddziału jest podatnikiem polskiego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów osiągniętych z tej działalności.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Oddziału z dnia 17 lutego 2005 r. (uzupełnienie do informacji Naczelnika Urzędu z dnia 06.01.2005 r. poprzez złożenie kopii Wypisu z Rejestru Handlowego Sądu Rejonowego w Niemczech dla spółki niemieckiej , kopię Wypisu z Rejestru Handlowego dla tej Spółki wraz z tłumaczeniem przysięgłym ww. dokumentów, kopię certyfikatu rezydencji podatkowej wydanego dla Oddziału przez Urząd Skarbowy w Niemczech poświadczającego, iż Spółka ta jest niemieckim rezydentem podatkowym w rozumieniu umowy zawartej pomiędzy Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka jako wspólnik niemieckiej Spółki Komandytowej prowadzącej na terytorium Polski działalność gospodarczą (leasing nieruchomości) za pośrednictwem Oddziału jest podatnikiem polskiego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów osiągniętych z tej działalności, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny


p o s t a n a w i a:


- uznać stanowisko strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:
Spółka niemiecka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą na podstawie przepisów prawa niemieckiego. Oddział jest jednym z czterech wspólników spółki komandytowej z siedzibą w Niemczech (Spółka Komandytowa). Oddział uczestniczy w Spółce Komandytowej jako komandytariusz. Potwierdza to wypis z Rejestru Handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Niemczech. Oddział jest niemieckim rezydentem podatkowym w rozumieniu umowy zawartej pomiędzy Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Posiada wydany przez niemieckie władze podatkowe certyfikat rezydencji. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa Spółki Komandytowej jest m.in. nabywanie i wynajem nieruchomości. Spółka Komandytowa prowadzi w Polsce działalność gospodarczą za pośrednictwem oddziału (Oddział). Działalność Oddziału polega m. in. na oddaniu w leasing nabytej nieruchomości położonej w PolscePrzedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest wykonywanie zarządu powierniczego w odniesieniu do majątku przekazywanego Oddziałowi przez jego klientów (Inwestorzy).
Oddział zarządza masą majątkową utworzoną z wpłat poszczególnych Inwestorów z zamiarem przeznaczenia środków majątkowych wchodzących w skład masy na realizację ściśle określonych celów gospodarczych (Fundusz). Inwestor jest współwłaścicielem majątku Funduszu w części proporcjonalnej do środków powierzonych przez niego Spółce.Za środki powierzone przez Inwestorów Spółki w imieniu własnym, ale na ryzyko i rachunek Inwestorów, nabywać będzie dalsze udziały w Spółce Komandytowej poprzez podwyższenie wkładu w Spółce Komandytowej. Po podwyższeniu wkładu w Spółce Komandytowej będzie zarządzała udziałem przypadającym na danego Inwestora zgodnie z umową powierniczą zawieraną pomiędzy trzema podmiotami: Oddział, Spółką Komandytową oraz Inwestorem (Umowa Powiernicza) oraz zgodnie z regulacjami umowy Spółki Komandytowej.

Powierzone przez Inwestora środki Oddziału będzie lokować we własnym imieniu, ale na ryzyko i rachunek Inwestora w Spółce Komandytowej poprzez podwyższenie swojego wkładu w tej Spółce. Tym samym wspólnikiem Spółki Komandytowej nadal będzie Oddział, a nie Inwestor.Spółka Komandytowa za pośrednictwem Oddziału będzie uzyskiwała w Polsce przychody (zyski) z tytułu leasingu nieruchomości. Zgodnie z umową Spółki Komandytowej prawo do udziału w zyskach Spółki Komandytowej przysługuje wspólnikom, a więc m.in. Oddziałowi.
Na podstawie Umowy Powierniczej Oddział zobowiązuje się do przekazania danemu Inwestorowi odpowiedniej części zysku otrzymanego na podstawie umowy Spółki Komandytowej z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez tą Spółkę po potrąceniu podatków przypadających na Oddział z tytułu tego zysku.
Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym Oddział jest podatnikiem polskiego podatku dochodowego z leasingu nieruchomości na podstawie art. 3 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), działając w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego (GmbH) jako wspólnik Spółki Komandytowej. Natomiast obowiązkowi podatkowemu w Polsce z tego tytułu, ani bezpośrednio, ani pośrednio nie podlegają Inwestorzy.

W przedstawionym stanie faktycznym, uwzględniając powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, iż:
Dochody z nieruchomości położonej w Polsce osiągane przez współwłaścicieli niemieckiej Spółki Komandytowej, zgodnie z art. 6 umowy z dnia 14.05.2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U z 2005r. Nr 12, poz. 90), mogą być opodatkowane w Państwie, w którym majątek ten jest położony.Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z bezpośredniego użytkowania, najmu, dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego położonego w Polsce, podlega opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego czy prowadzona przez wspólników Spółki Komandytowej działalność prowadzona jest w formie zakładu w rozumieniu w/w umowy.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a więc dochody z nieruchomości w Polsce osiągane przez wspólników Spółki Komandytowej są opodatkowane w Polsce u każdego jej wspólnika wg zasad właściwych dla danego wspólnika.
Zgodnie z art. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody oraz koszty związane z działalnością Spółki Komandytowej są bezpośrednio alokowane do wspólników w proporcji do ich udziału w Spółce Komandytowej.W świetle powyższego, Oddział jako Spółka kapitałowa i wspólnik Spółki Komandytowej będzie podatnikiem podatku dochodowego w związku z uzyskaniem dochodów na terytorium Polski z tytułu leasingu nieruchomości za pośrednictwem Spółki Komandytowej. Przychody oraz koszty Oddziału związane z powyższą działalnością będą alokowane do Spółki niemieckiej w proporcji do jej udziału w Spółce Komandytowej.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


P o u c z e n i e


Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj