Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
VI/820/968/05/PI
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/820/968/05/PI
Data
2005.05.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
przetarg
spółka jawna
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Czy wydanie zaświadczenia przez Urząd Skarbowy o braku zaległości podatkowych przez spółkę, jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że zarówno spółka, jak i jej wspólnicy jako osoby fizyczne nie mają zaległości podatkowych?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie wydawania zaświadczeń przez organy podatkowe na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie (w indywidualnej sprawie)Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.05.2005 r., uzupełnionym w dniu 09.05.2005r.

Z przedstawionej w zapytaniu sytuacji wynika, iż biorąca udział w postępowaniu przetargowym spółka jawna przedłożyła zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wystawione na spółkę. Z wyjaśnienia wynika, iż Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia wymagała w przypadku spółek jawnych i spółek cywilnych złożenia zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach współwłaścicieli oraz złożenia zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach przez spółkę.

W związku z powyższym Podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy wydanie zaświadczenia przez Urząd Skarbowy o braku zaległości podatkowych przez spółkę, jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że zarówno spółka, jak i jej wspólnicy jako osoby fizyczne nie mają zaległości podatkowych. Zdaniem Podatniczki wystawienie przez Urząd Skarbowy zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach dla spółki jawnej dotyczy tylko i wyłącznie podatku VAT i nie jest równoznaczne z brakiem zaległości w podatku dochodowym poszczególnych wspólników we właściwych Urzędach Skarbowych.

Zgodnie z art. 306a §1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o jego wydanie. W myśl art. 306a § 2 w/w ustawy zaświadczenie wydaje się w granicach żądania wnioskodawcy.Stosownie do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002r w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. Nr 240, poz. 2067), wzór zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzający stan zaległości określa załącznik nr 3 rozporządzenia.

Zgodnie z w/w wzorem w części A druku zaświadczenia, zawarte są pełne dane dotyczące wnioskodawcy, którego dotyczy przedmiotowe zaświadczenie, w tym: numer identyfikacji podatkowej, nazwa pełna/ nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia, adres siedziby/ adres zamieszkania.

Powyższe dane w sposób jednoznaczny identyfikują podmiot, dla którego zostaje wydane zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości.

W związku z powyższym, jeżeli wniosek został złożony w zakresie wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach przez spółkę jawną, zaświadczenie zawiera dane dotyczące spółki, tj. numer identyfikacji podatkowej, nazwę podmiotu, adres siedziby. Natomiast, jeżeli z wnioskiem o wydanie zaświadczenia wystąpiła osoba fizyczna, organ podatkowy wydając zaświadczenie podaje kolejne dane identyfikacyjne: numer identyfikacji podatkowej, nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia oraz miejsce zamieszkania osoby fizycznej.

Należy zauważyć, iż stosunek prawny zobowiązań podatkowych kształtuje się w oparciu o szczegółowe prawo podatkowe. Tak więc spółka jawna na gruncie prawa podatkowego jest odrębnym od każdego ze wspólników tej spółki podmiotem praw i obowiązków podatkowych. Ustawa z dna 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznaje za podmiot podatku między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki jawne. Natomiast zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółki te nie są podatnikami, gdyż podmiotami podatkowymi zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni jej wspólnicy.

Reasumując, zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wydane przez organ podatkowy dla spółki jawnej stanowi tylko i wyłącznie o braku zaległości w stosunku do podmiotu wymienionego w zaświadczeniu, tj. spółki.

W przypadku konieczności posiadania zaświadczenia o braku zaległości dotyczących osób fizycznych, zainteresowani winni wystąpić do właściwych organów podatkowych o wydanie zaświadczeń dla poszczególnych wspólników spółki. Zaświadczenie o niezaleganiu wystawione na osobę fizyczną stanowi o braku zaległości w stosunku do tejże osoby.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższa odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj