Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0014/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0014/05
Data
2005.06.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
koszty uzyskania przychodów
materiały
nauka
opłata za studia


Pytanie podatnika
Czy istnieją możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na studia wyższe (zaoczne) i materiały szkoleniowe?
Zdaniem podatnika poniesione wydatki na studia o specjalności zarządzanie gospodarcze pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia Pana .......na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 22 marca 2005r. Nr DF/415-204/05/FD dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 lutego 2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na studia wyższe (zaoczne) i materiały szkoleniowe. Zdaniem podatnika poniesione wydatki na studia o specjalności zarządzanie gospodarcze pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Postanowieniem z dnia 22 marca 2005r. Nr DF/415-204/05/FD Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik powołał się na treść art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i stwierdził, że poniesione przez podatnika wydatki zw. z opłatą za studia stanowią wydatek osobisty, niezwiązany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatnik, korzystając z przysługującego prawa, złożył zażalenie na powyższe postanowienie zarzucając naruszenie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wnosząc o uchylenie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w całości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zarzutów tego zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Zwrot w celu oznacza, iż w rozumieniu prawa podatkowego za koszt uzyskania przychodu uważa się tylko te wydatki, które podatnik poniósł dla osiągnięcia przychodu. Zgodnie z definicją słownikową – „celowość” to odpowiedniość środków do celów; przydatność do złożonego celu, do jakiś potrzeb; świadome zmierzanie do celu.” (Słownik Języka Polskiego PWN Warszawa 1995r. wydanie I).

Zgodnie z wykładnią gramatyczną przepisów podatkowych, zwrot „w celu” nie może być interpretowany jako wymóg poniesienia kosztu, którego skutkiem byłoby osiągnięcie z tego tytułu przychodu. Termin „cel” oznacza bowiem to do czego się dąży, co chce się osiągnąć. W związku z tym kwestię celu według przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznaczać mogą także koszty, których poniesienie było spowodowane dążeniem, chęcią osiągnięcia przychodu, także te wydatki, których celem jest zabezpieczenie czy zachowanie źródła przychodów.

Jakkolwiek z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie wynika, aby wydatki na dokształcanie podatnika, w tym przypadku na odpłatne studia wyższe były enumeratywnie wykluczone z kategorii kosztów uzyskania przychodów. Nie oznacza to oczywiście, iż wszystkie pozostałe wydatki, nie wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. stanowią koszt uzyskania przychodów. Tym samym, kwalifikacja poniesionych przez podatnika wydatków powinna więc być rozpatrywana w kategorii istnienia bądź nie związku przyczynowo-skutkowego z osiągniętym przychodem.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku oraz w zażaleniu stanu faktycznego, podatnik prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej w zakresie sprzedaży paliw i towarów pozapaliwowych w imieniu i na rzecz jednego z producentów paliw. W ramach prowadzonej działalności podatnik realizuje i planuje strategię sprzedaży towarów i usług, określa politykę cenową itp. Ponadto, podatnik zatrudnia w ramach zawartych umów o pracę dwunastu pracowników.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, iż podatnik podjął studia zaoczne w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w G.... na wydziale Zarządzanie i Marketing o specjalności zarządzanie gospodarcze. Celem podjęcia tychże studiów była – jak wynika z wyjaśnień podatnika – chęć zdobycia umiejętności i kwalifikacji menedżerskich po to, aby profesjonalnie zajmować się działalnością gospodarczą.

Wprawdzie, jak zauważył Naczelnik Urzędu Skarbowego ukończenie studiów wyższych nie jest warunkiem koniecznym do funkcjonowania prowadzonego przez podatnika przedsiębiorstwa, jak również nie gwarantuje, iż poniesienie wydatków na te studia będzie miało wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Trudno bowiem udokumentować związek miedzy uzyskanym, przychodem a wydatkami poniesionymi na studia wyższe. Jednakże, nie sposób zakwestionować związku pomiędzy studiami wyższymi na kierunku zarządzanie i marketing a działalnością gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów i usług.

Ponieważ studiowanie, zasadniczo przyczynia się do pozyskania przez studiującego wyższego poziomu wiedzy w dziedzinie nauki objętej kierunkiem studiów, więc nie można odmówić racji podatnikowi, iż podjęcie studiów wyższych miało przyczynić się do podniesienia posiadanych kwalifikacji zawodowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tym samym, ukończenie przez podatnika studiów wyższych zakłada podniesienie jego kwalifikacji zawodowych i jest zgodne z profilem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Ponadto, podatnik wskazał, że jednym z zakresów prowadzonej działalności jest zarządzanie i kierowanie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli więc do zakresu obowiązków podatnika (jako wspólnika spółki) należy wykonywanie funkcji zarządczo-administracyjnych to niewątpliwym jest, iż wiedza zdobyta w czasie pobierania nauk na studiach wyższych o specjalizacji zarządzanie gospodarcze związana jest z kształceniem się wspólnika spółki w tej dziedzinie, a tym samym związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Reasumując powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym podatnik może zaliczyć wydatki związane z opłatami za studia wyższe i zakupem materiałów szkoleniowych w poczet kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zakres studiów i obrana przez podatnika specjalizacja odpowiada zakresowi prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj