Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP 2/443/2/2005/PE
z 8 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 2/443/2/2005/PE
Data
2005.02.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stolarka okienna
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Stawka podatku VAT w zakresie usług remontowo - budowlanych - wymiana stolarki okiennej przez producenta okien.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta, działając na podstawie:
- art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 08.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie w.w przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu 08.02.2005 r. wyjaśnia, co następuje:

Z przedłożonego przez Spółkę pisma wynika że firma prowadzi działalność produkcyjną w zakresie produkcji stolarki okiennej z PCV i aluminium i jednocześnie świadczy usługi remontowo - budowlane. Stosowane przez podatnika stawki podatkowe wynoszą 22% na dostawę stolarki okiennej, natomiast w przypadku dostawy usług remontowo - budowlanych (wraz z montażem wyprodukowanych przez podatnika okien) wymienionych: w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), w załączniku nr 1 poz. 3a, 19, 20 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.), stosuje stawkę podatku w wysokości 7%.

Przedstawione powyżej stanowisko podatnika w zakresie wysokości stosowania stawek podatku VAT jest prawidłowe.

Stosowana przez podatnika 22% stawka podatkowa do dostawy stolarki okiennej bez świadczenia usług montażu jest prawidłowa.

Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów (Dz. U. Nr 17, poz. 150) zapisem § 1 pkt 7 wprowadził poz. 19 w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.), obniżoną stawkę podatkową w wysokości 7% na montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów. Jednocześnie określił zamknięty katalog obiektów budownictwa mieszkaniowego jak i budynków zbiorowego zamieszkania, w których wykonywane usługi montażu przez producenta okien i drzwi będą korzystały z obniżonej stawki podatkowej.

Przywołany w piśmie Spółki art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy, jest przepisem przejściowym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007 r. Ustawodawca w pkt 2 lit a i b w. w artykułu określił zakres robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwujących związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali mieszkaniowych. W tym stanie prawnym nie jest odpowiedni wskazany przez Spółkę art. 146 ust 1 pkt 2 lit. a i b, gdyż przywołane rozporządzenie Ministra Finansów określa szerszy krąg obiektów budownictwa korzystających z obniżonej stawki podatkowej. Rozporządzenie obejmuje swym zasięgiem oprócz obiektów budownictwa mieszkaniowego także niektóre budynki zbiorowego zamieszkania tj. (PKOB ex 1130) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych. Obniżoną stawkę podatkową stosuje się przy montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, jeżeli usługa została wykonana w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy, oraz w obiektach wymienionych w poz. 20 zał. nr 1 przywołanego wyżej rozporządzenia.

Cytowane wyżej rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. weszło w życie z dniem 15 lutego 2005 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj