Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PDI/005/1/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/005/1/05
Data
2005.03.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
zakup


Pytanie podatnika
Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych zakupionych z Z. F. R. O. N. stanowią koszty podatkowe?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06.01.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - potwierdza prawidłowość stanowiska podatnika.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku, z dnia 06.01.2005 roku, stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, posiadając status zakładu pracy chronionej. W roku 2004 zakupił Pan z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki trwałe. Wątpliwości Pana dotyczą ustalenia czy odpisy amortyzacyjne od zakupionych środków trwałych z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowią koszty podatkowe.

Aby koszt poniesiony przez podatnika mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być łącznie spełnione dwa warunki:
1. wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu (musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy między wydatkiem a przychodem),
2. wydatek nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jako nie uznawany za koszt uzyskania przychodu.
Jednocześnie art. 22 ust. 8 w/w ustawy stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tyt. zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uzwzględnieniem art. 23 w/w ustawy. Równocześnie art. 23 ust. 1 ustawy nie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niektórych odpisów amortyzacyjnych, między innymi wyklucza możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów:
1) odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych w/g zasad okreslonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 23 ust. 1 pkt 45 w/w ustawy),
2) nabytych nieodpłatnie, oddanych do nieodpłatnego używania (art. 23 ust. 1 pkt 45a, w/w ustawy).
Ponieważ w sytuacji, o której mowa w zapytaniu, zakup środków trwałych był sfinansowany z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czyli ze środków własnych podmiotu gospodarczego - należy uznać, że podatnik ma prawo zaliczać odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zadarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj