Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2293/04/CIP/01
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2293/04/CIP/01
Data
2004.12.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
szkolenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy przyznana refundacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)?
W ocenie Podatnika przyznana refundacja kosztów przeznaczona jest na wyszkolenie pracowników i nie znajduje przełożenia na stosowane ceny świadczonych usług, a więc nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy, ponieważ dotacje zwiększają podstawę opodatkowania wyłącznie w przypadku, gdy mają charakter przedmiotowy, tj. gdy dotyczą konkretnej dostawy towaru i usługi.


Stan faktyczny:

Podatnik jako spółka z ograniczona odpowiedzialnością, na podstawie umowy z Urzędem Miasta świadczy usługi przewozowe komunikacji miejskiej. Z tytułu prowadzonej działalności w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnik ponadto organizuje szkolenie własnych pracowników na motorniczych i kierowców autobusów, w celu ochrony miejsc pracy (przekwalifikowanie pracowników i skierowanie ich do pracy na innych stanowiskach).

Zgodnie z zawartą umowa z powiatowym Urzędem Pracy, otrzyma ze środków Funduszu Pracy refundację kosztów szkolenia własnych pracowników.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Z mocy art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi – otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).

Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną usługą i ilością świadczonych usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj